İsviçre Üzerindeki Açıklanamayan 'Donut UFO'
İsviçre'nin Zürih kentindeki bir fotoğrafçı parlayan nesneyi tespit ederken dört SpaceX astronotu binlerce kilometre uzaktaki Dünya'ya döndü.

8 Kasım Pazartesi gecesi İsviçre'nin Zürih kentinden, @Eavix1Eavix Twitter hesaplı bir fotoğrafçı fotoğraf makinesini gökyüzüne doğrulttu ve "Donut UFO" olarak tanımladığı şeyin birkaç fotoğrafını çekti. Parlak mavi eşmerkezli halkalardan oluşan uçan nesne çörek gibi bir uzay aracına benziyordu. Fotoğrafçı o gece Uluslararası Uzay İstasyonunda 200 günlük bir konaklamayı henüz bitirmiş dört astronotla birlikte Dünya'ya dönmesi planlanan SpaceX'in Endeavor kapsülünü gerçekten gördüğünden şüpheleniyordu. Ertesi gün, İngiliz sitesi ‘The Daily Mail’ bile Endeavour manzaralarının ürkütücü yuvarlanmış fotoğrafları içeriyordu.

Ancak hikayede bir sorun var. Endeavor kapsülü akşam 10:30'dan biraz sonra sıçratıldı. O gece EDT, Meksika Körfezi'ne, Zürih'ten 5.000 milden (8.000 kilometre) daha fazla uzaklığa indi. Louisiana, Alabama ve diğer birkaç Körfez ülkesindeki izleyiciler kapsülün gökyüzünde uçuştuğunu net bir şekilde görürken, İsviçre'deki herhangi birinin geminin girişini görebilmesi neredeyse imkansızdı. Amatör bir uydu izleyicisi ve akademik araştırmacı Marco Langbroek, Hollanda'daki Leiden Üniversitesi'nde, WordsSideKick.com'a bir e-postada; "O gece inmeden önce İsviçre üzerinden [Endeavour'un] herhangi bir geçişi, tamamen Dünya'nın gölgesinde olacaktı, yani güneş tarafından aydınlatılmayacaktı ve dolayısıyla görülemeyecekti." Dedi. "Yeniden girişin kendisi Meksika ve Meksika Körfezi üzerindeydi ve İsviçre'den görülemezdi. Yeniden girişten önce yörüngeden çıkan yanık Hint Okyanusu üzerindeydi, dolayısıyla İsviçre'den de görülemezdi." şeklinde yazdı.

Peki, Donut UFO bir SpaceX gemisi değilse, o zaman neydi? Langbroek'e göre, İsviçre üzerinde tanımlanamayan uçan cisim hiç uçmamış olabilir, uzak bir yıldızın bozuk görüntüsü olabilirdi. Langbroek, "İsviçre görüntülerindeki Donut UFO'nun, parlak bir yıldızın odak dışı bir görüntüsü olduğundan oldukça eminim. Aynen öyle görünüyor." dedi.

Yine de, fotoğrafçının o gece çektiği diğer görüntüler, nesnenin arkasında zikzak çizen bir ışık izi gösteriyor gibi görünüyor - bu da gerçekten hareket ettiğini gösteriyor.

Massachusetts'teki Harvard-Smithsonian Astrofizik Merkezi'nde astrofizikçi olan Jonathan McDowell'a göre, Donut UFO'nun bir roketin üst aşaması -bir roketin bir aracı yörüngeye itmek için kullanılan küçük, en üst bölümü- atmosfere yeniden girip ve yanan parçası olması mümkündür.

Yıldız mı, roket mi yoksa tamamen başka bir şey mi? Şimdilik, İsviçre üzerindeki Donut UFO sırlarını saklıyor - ve gerçekten tanımlanamayan bir uçan nesne olmaya devam ediyor.

 

Kaynak:

https://www.livescience.com/switzerland-doughnut-ufo-defies-explanation

 

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum