Dövme ile Kan Şekeri Ölçtüler
Güney Kore’de geçici dövme şeklinde kan şekerini ölçebilen, hatta gerekli tedaviyi mikro iğneleriyle uygulayabilen bir teknoloji geliştirildi.

Bu transparan bant, termal görüntüleme ürünleri ve gece görüşü için de kullanılan grafenden yapılmış ve altın ile süslenmiş olup, amacı sadece geçici dövmelerdeki gibi şıklık değil. Kan şekeri değerlerini ölçebilen ve şeker hastalığı ilaçlarını uygulayabilen bu teknolojinin prototipi, Seoul National Üniversitesi’ndeki Dae-Hyeong Kim ve araştırmacı ekibi tarafından tasarlandı.

Aynı dövme gibi uygulanan grafen bant, üzerindeki sensörleri sayesinde, derinize yapıştıktan sonra, terinizdeki ısı değerlerini ve pH/kimyasalbileşenlerini ölçebiliyor, durumunuza göre ilaca ihtiyacınız olup olmadığını söylüyor. Değerleri bir akıllı telefon uygulamasına gönderen ürünün içindeki mikro iğneler ile birlikte, vücudunuza doğru değerde ilaç enjekte ediliyor.

Gelecekte insanların hayatını kurtarabilecek bir teknoloji olma potansiyelini taşıyan bu bant, şu anda o kadar da stabil değil. Hala yetişkin bir insanın ihtiyacı olan metformini iletemediğinden, ekibin ürünü ve iğneleri büyütmeden buna bir çözüm bulmaları gerekiyor.

Kaynak
http://shiftdelete.net/dovme-ile-kan-sekeri-olctuler-69853

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum