Webb Ekibi Jüpiter'in Harika Bir Fotoğrafını Paylaştı
Webb Ekibi Jüpiter'in Harika Bir Fotoğrafını Paylaştı

Çok yakın zamanda ilk tam renkli James Webb Uzay Teleskobu (JWST) görüntüleri yayınlandı.

Bu görüntülerin yanında JWST'nin Jüpiter'in bazı görüntülerini de yayınladığı ortaya çıktı!

JWST test edilirken çekilen bu görüntüler JWST devreye alma raporunda bulunuyor.

Aşağıda daha ayrıntılı olarak görebileceğiniz görüntüler, Jüpiter ve halkalarının yanı sıra üç uydusunu da gösteriyor: Europa, Thebe ve Metis.

Ayrıca soldaki resimde, gezegenin çalkantılı ve kötü şöhretli Büyük Kırmızı Noktasının hemen yanında Europa'nın gölgesini görebilirsiniz.

Fotoğraf: Soldaki görüntü, kısa dalga boylarını vurgulayan bir filtre kullanılarak JWST Yakın Kızılötesi Kamera tarafından çekildi. Sağdaki görüntü, ışığın uzun dalga boylarını vurgulayan bir filtreyle çekilmiştir.

Görüntüler JWST'nin Yakın Kızılötesi Kamerası (NIRCam) tarafından çekildi ve ayrı ışık dalga boylarını vurgulayan iki farklı filtre kullanıldı.

Testin bir kısmı, JWST'nin hızlı hareket eden nesneleri takip edebilmesini sağlamaktı.

Bunun için JWST dokuz hedefi fotoğrafladı ve Jüpiter en yavaş hareket edendi - ancak gördüğünüz gibi en çarpıcılarından biri.

Test ayrıca JWST'yi Jüpiter kadar parlak bir gezegenin etrafındaki aylar ve halkalar gibi ayrıntıları fotoğraflamak için kullanmanın mümkün olduğunu gösterdi.

Devreye alma raporunda, "Parlak bir gezegeni, uydularını ve halkalarını gözlemlemenin, kullanılan aletleri etkileyebilecek dağınık ışık nedeniyle zorlu olması bekleniyordu, ancak aynı zamanda ince kılavuz sensörünün parlak gezegenin yakınındaki kılavuz yıldızları izlemesi gerekiyor" denildi.

Bu, JWST'nin Dünya'ya yakın nesneler ve kuyruklu yıldızlar gibi şeyleri izlemede faydalı olacağı anlamına geldiği için iyi haberler.

Genel olarak, devreye alma raporu JWST'nin beklenenden daha iyi performans gösterdiğini gösteriyor.

Yazarlar raporda "JWST, inşa edildiği keşifleri gerçekleştirme konusunda tamamen yeteneklidir. JWST, 'galaksilerin, yıldızların ve gezegen sistemlerinin oluşumu ve evrimi konusundaki anlayışımızda temel atılımları mümkün kılmak için tasarlandı," diye yazıyor.

"Artık bunun olacağını kesin olarak biliyoruz."

Önümüzdeki haftalarda ve aylarda daha fazla fotoğraf paylaşılmasını sabırsızlıkla bekliyoruz!

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum