Dinozor Katili Ölçekli Asteroit Çarpması, Mars Megatsunamisine Neden Olmuş Olabilir
Mars'taki büyük bir krater, Dünya'da bildiğimiz her şey kadar büyük bir tsunamiden sorumlu olmak için doğru yaşta ve doğru yerde.

Viking 1 iniş aracı Mars'a vardığında, uzay araştırmalarında altın bir çağ için büyük umutlar taşıyordu. Bulduğu şey kafa karıştırıcıydı ve yaşam için zayıf kanıtlar hayal kırıklığı yarattı. Ancak, yeni bir analiz, Güneş Sistemi tarihindeki en dramatik olaylardan birinin ardında oturuyor olabileceğini öne sürüyor.

Viking 1'in indiği Chryse Planitia, derin uçurumlar gibi su erozyonu belirtileri nedeniyle seçildi. Mars yüzeyindeki en alçak noktalardan biri olarak, yakınlardaki dağlık bölgelerden gelen nehirler, Mars'ın geri kalanının çoğu kuruduktan çok sonra bile onu suyla dolu tutmuş olabilir.

Yine de, Viking 1, eski bir Mars okyanusu için beklenen kanıtlardan bazılarını bulamadı ve sonraki görevler her zaman boşluğu doldurmadı. Kırk yıl sonra, gezegen ölçeğinde iki tsunaminin bu belirtilerden bazılarını silip süpürmüş olabileceği ileri sürüldü. Şimdi, megatsunami hipotezini ilk ortaya atan ekip tarafından Scientific Reports'ta yayınlanan bir makale, önceki tsunaminin kaynağının iniş alanından o kadar da uzakta olmayan bir krater olabileceğini öne sürüyor.

Megatsunami hipotezi, Mars'ta bir zamanlar bir okyanus olsaydı beklenen tutarlı yükseklikte bir Mars kıyı şeridinin görünürde yokluğunu açıklamak için önerildi. Tektonik plakalar olmadan, Mars'ın bu tür olayları dahili olarak tetiklemesi pek mümkün olmayacak ve olası neden olarak asteroit çarpmalarını bırakacaktır.

Dünya'da tektonik hareketler ve rüzgar ve su erozyonu 2,2 milyar yıldan daha eski tüm kraterleri sildi. Ancak, Mars'ta kraterler daha uzun süre dayanır ve makale, 110 kilometre genişliğindeki bir kraterin 3,4 milyar yıl öncesine, Mars'ın hala ıslak olduğu zamana dayandığını ortaya koyuyor.

Kratere Uluslararası Astronomi Birliği tarafından bilim kurgu yazarı Pohl'un adı verildi. Viking'in iniş sahasının 900 kilometre kuzeydoğusunda yer alıyor.

Yazarlar, Pohl'un karaya değil suya inen bir asteroit tarafından oluşturulduğuna dair kanıtlara işaret ediyor. Önceki çalışmada hayal edilenden üç kat daha büyük olmasına rağmen, zamanlaması önceki tsunamiyi yaratmış olmak için doğru. Gerçekten de Pohl, Dünya’daki üçü hariç, biri Chicxulub, tüm doğrulanmış çarpma alanlarından daha büyük. Yazarlar, asteroitin yerin gücünden dolayı karşılaşacağı direncin türüne bağlı olarak, 3 veya 9 kilometre genişliğinde olması gerektiği sonucuna varıyor.

Chryse Planitia, çarpma alanına üzerine ejecta yağacak kadar yakındı, bu da Viking 1'in bulduğu, yakındaki kayaların çeşitliliği ve olası çamur volkanları gibi bazı özellikleri açıklıyor. Modelleme, tsunaminin yüksekliğinin o sırada Mars okyanusunun derinliğini aştığını ileri sürüyor.

Viking 1, metan yakalaması uzun vadeli bir tartışma konusu olsa da, yaşam için umulduğundan daha az umut verici bir Mars gösterdi. Bu, gelecekteki robot ve insan görevleri için planların küçülmesine ve ertelenmesine yol açan birçok faktörden biriydi. Ancak, makale doğruysa, alan yaşam aramak için düşündüğümüzden daha iyi bir yer olabilir.

Öncelikle, Pohl oluşumu tarafından yaratılan hidrotermal ısı, en az 300.000 yıl boyunca yüzeyin altında yaşamın güvenle gelişmesi için harika bir yer olurdu. Sonra, megatsunami bu kanıtların bir kısmını Chryse Planitia'ya taşımış olabilir. Buraya veya Pohl'a dönüş yakında bir öncelik olabilir.

Bu içerik IFLSCIENCE’da yayınlanmıştır.

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum