Curiosity Rover, Mars'taki Minik ve Hassas Bir Mineral 'Çiçeğinin' Fotoğrafını Çekti
Curiosity Rover, Mars'taki Minik ve Hassas Bir Mineral 'Çiçeğinin' Fotoğrafını Çekti

Curiosity gezgini, bu hafta Mars yüzeyinde oldukça cezbedici bir şeyin fotoğrafını çekti. Söz konusu nesne küçücük bir çiçeğe benziyor olsa da gezici bu nesnenin sudan çöken minerallerin oluşturduğu hassas yapılara sahip bir mineral oluşumu olduğunu doğruladı.

Curiosity, aslında diyajenetik kristal kümeleri olarak adlandırılan bu tür nesneleri daha önce görmüştü. Diyagenetik, minerallerin yeniden birleştirilmesi veya yeniden düzenlenmesi anlamına gelir ve bu özellikler, minerallerin bir kombinasyonundan oluşan üç boyutlu kristal kümelerinden oluşur.

Curiosity proje yardımcısı Abigail Fraeman, Twitter'da daha önce görülen bu özelliklerin sülfat adı verilen tuzlardan oluştuğunu söyledi.

Mars'ta bulunan bu nesne başlangıçta bir kayanın içine gömülmüştü. Ancak bu mineral kümeleri erozyona karşı dirençli görünmektedir.

Bu nesnelere verilen bir diğer ad ise 'yaban mersini'dir. Bu fotoğrafta çiçek benzeri yapının yanında yuvarlak betonlar görebilirsiniz.

Gezici bilim ekibi bu yapıyı bu haftanın başlarında gördü ve ona 'Karaçalı Tuzu' adını verdi. Bu yakın çekim görüntüleri çekmek için gezicinin MAHLI adlı Mars El Lens Görüntüleyicisini kullandılar. Bu kamera, jeologların genellikle arazide yanlarında taşıdıkları büyüteçli el merceğinin gezici versiyonudur. MAHLI'nin yakın çekim görüntüleri, kaya yüzeylerindeki mineralleri ve dokuları ortaya çıkarıyor.

Burada nesnenin 3 boyutlu bir modelini görebilirsiniz.

Curiosity, 2013'te çiçeğe benzer başka bir yapı daha bulmuştu ve Spirit gezgini, yumrulu çıkıntıları nedeniyle 'karnabahar' olarak adlandırılan benzer görünümlü kayalar buldu.

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum