Curiosity Gezicisi Biraz Garip Mars Arazisine Yakından Baktı
Curiosity Gezicisi Biraz Garip Mars Arazisine Yakından Baktı

Greenheugh alınlığı, Mars'taki Gale Krateri'nde ilginç bir ovadır. Yörünge gözlemleri, NASA'nın Curiosity gezici aracının yavaş yavaş araştırdığı, oldukça havalı görünen bazı arazileri ortaya çıkardı. Fotoğrafı çekilip eve ulaştırılan en son araziye "timsah sırtı" arazi denildi.

Lauren Edgar bir NASA görev güncelleme gönderisinde, "Greenheugh alınlığına varmadan önce, ekibin yörünge görüntülerinde tanımlandığı gibi yüzeyinde korunan "yıkama tahtası dokusu" Curiosity’nin ilgisini çekmişti. Artık burada olduğumuza göre, ne kadar engebeli olduğunu görmek oldukça şaşırtıcı ve bu "timsah sırtı arazi"nin resmi olmayan tanımı çok uygun görünüyor!" demişti.

Geçen hafta sonu Curiosity'nin ulaştığı bu konumdan ilk görüntü, sırtlarla ayrılmış piramit benzeri keskin kayaları gösteriyor. Kızıl Gezegen'de herhangi bir timsah veya timsah sırtı bulmayı beklemiyor olsak da, kesinlikle sürüngen bir yanı var. Curiosity şimdi bileşimini anlamak için kayalık araziyi tarıyor ve oradan bilim insanları oluşumunu çözebilir.

gator back terrain mars curiosty

Tüm ihtişamıyla "timsah sırtı arazi".

 

Burada meydana gelen erozyonu anlamak için timsah sırtında açığa çıkan kayalık yapılara bakmak için bilim adamlarının daha büyük mozaiklerde bir araya getirebilecekleri birden fazla görüntü alacak. Mars artık tozlu mevsime girdiğine göre, gezici oradayken de bir "toz şeytanı" araştırması yapacak.

Gale Krateri eskiden eski bir göldü ve Curiosity merkezi zirvesine - Sharp Dağı - tırmanırken, daha eski ve daha yaşlı kayalara bakıyor ve Mars'ın milyarlarca yıl önce nasıl olduğuna dair yeni bilgiler kazanıyor.

Greenheugh pediment

Temmuz 2020'de merakla çekilen Greenheugh alınlığının tepesinden bir görünüm.Kaynak:

https://www.iflscience.com/space/curiosity-has-just-taken-a-closeup-look-at-some-pretty-weird-mars-terrain/Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum