Işık kullanılarak hareket eden vatoz benzeri sibernetik varlık üretildi
Işık ile hareket edebilen vatoz benzeri bir sibernetik varlık (cyborg) üretildi! Yaklaşık madeni bir para büyüklüğünde olan bu varlık, üzerinde bulunan sıçan kalp hücreleri yardımı ile hareket kabiliyeti kazanıyor.

Harvard Üniversitesi Wyss Enstitüsü'nde Kevin Kit Parker ve ekibi tarafından tasarlanan, 16 milimetre uzunluğunda olan bu yumuşak ve esnek robot, polimer ile kaplanmış altın iskelet bir yapıya sahip. Kasları katmanlar şeklinde oluşturulmuş, yaklaşık 200.000 adet sıçan kalp hücreleri tarafından çevrelendi.

Bu hücrelerin ışık duyarlı hale getirmek için sıçan kalp hücre genlerinde çeşitli düzenlemelerin yapıldığı kaydedilerek, belirli frekanslarda gerçekleşen bu atımları algılayıp harekete geçirecek robotik bir düzen oluşturulduktan sonra vatoz benzeri bir hareket sağlandı.

Kevin Kit Parker, doğayı taklit ederek hile yaptıklarını ve işe yaradığını belirterek, daha karmaşık hayvanlar üzerine çalışacaklarının sinyallerini verdikten sonra sorular üzerine “öğrenmek için beklemeniz gerek” diyerek bu araştırmanın son olmadığını belirtti.

Işık ile hareket eden varlık hakkında ne düşünüyorsunuz?

Kaynak
https://www.newscientist.com/article/2096442-watch-a-cyborg-stingray-made-of-rat-heart-cells-swim-using-light/

Murat Başoğlu
Hacettepe Üniversitesi / Biyomühendislik Doktora -

0 yorum