Çin'in 'Yapay Güneşi' Plazma Füzyon Alanında Büyük Bir Dünya Rekoru Kırdı
Çin'in 'Yapay Güneşi' Plazma Füzyon Alanında Büyük Bir Dünya Rekoru Kırdı

Plazma füzyonu için bir dönüm noktası rekorunu açıklandıktan sadece yedi ay sonra, Çin Bilimler Akademisi o rekoru egale etti.

Plazma Fiziği Enstitüsü'nün bildirdiğine göre, Çin’in 'yapay Güneş' tokamak reaktörü, 1.056 saniye boyunca 120 milyon santigrat dereceye aşırı ısıtılmış bir plazma döngüsünü sürdürüyor.

Bu aynı zamanda, 2003 yılında Fransa'da Tore Supra tokamak tarafından belirlenen 390 saniyelik plazma hapsi rekorunu da geçti.

EAST (Deneysel Gelişmiş Süper İletken Tokamak veya HT-7U) reaktörünün bu gelişimi, füzyon enerjisi arayışında füzyon deneyleri için önemli bir ilerlemedir.

Nükleer füzyon yoluyla kullanılabilir miktarda enerji üretmeyi başarmak dünyayı değiştirecek, ancak bunu başarması inanılmaz derecede zor. Bu durum, bir yıldızın kalbinde yer alan, yüksek basınç ve sıcaklığın atom çekirdeklerini yeni elementler oluşturmak üzere kaynaşacak kadar sıkıştırdığı süreçleri kopyalamayı içerir.

Ana dizi yıldızları söz konusu olduğunda, bu çekirdekler birleşerek helyum oluşturan hidrojendir. Bir helyum çekirdeği, onu oluşturmak için kaynaşan dört hidrojen çekirdeğinden daha az kütleli olduğundan, fazla kütle, ısı ve ışık olarak yayılır.

Bu, bir yıldıza güç vermeye yetecek kadar muazzam miktarda enerji üretir ve bilim insanları, aynı süreci burada, Dünya'da oluşturmak için çabalıyorlar. Açıkçası, bir yıldızın kalbinde bulduğumuz ısı ve basıncı yaratmanın önemli bir zorluğu var ve bunları ele almak için farklı teknolojiler var.

Bir tokamak'ta, plazma aşırı ısıtılır ve güçlü manyetik alanlar tarafından bir torus veya donut şeklinde sınırlandırılır. Ancak, daha uzun reaksiyon süreleri geliştirmek için bu sınırlı, aşırı ısıtılmış plazmayı daha uzun süre tutmak başka bir sorundur, çünkü aşırı ısıtılmış plazmalar kaotik ve türbülanslıdır, kararsızlığa eğilimlidir ve sızıntıya neden olur.

EAST daha önce, 20 saniye boyunca sürdürülen 160 milyon santigrat derece (288 milyon Fahrenhayt derece) bir sıcaklık kaydı bildirmişti. Bu ısının bize daha fazla anlam ifade etmesi açısından bağlam vermek gerekirse, Güneş'in çekirdeği 15 milyon santigrat derecedir.

30 Aralık 2021'de 1.000 saniyeye ulaşarak, EAST bu alandaki zaman rekorunu da kırdı.

Füzyonun daha kat etmesi gereken çok uzun bir yol var. Şu anda, bir füzyon jeneratörüne, ondan alabileceğimizden çok daha fazla enerji gidiyor; ancak plazma hapsi süresinin uzatılması, kendi kendini idame ettiren plazma füzyonunu gerçeğe dönüştürmek için gerçekten önemli bir adımdır.

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum