Drone’ları etkisiz hale getiren tüfek: Drone Defender
Drone’lar ilk başlarda sadece eğlenceliydi. Fakat bununla sınırlı kalmadı; zaman ve teknoloji ilerledikçe özellikle fotoğraf ve video alanında hızlı bir ilerleme kaydetti. Şimdilerde ise olmaması gereken yerlerde (havaalanları gibi) uçurulmaları ile haberlere konu oluyor. Battelle’in tanıttığı Drone Defender, bulunmaması gereken yerlerde uçan drone’ları zararsız bir şekilde etkisiz hale getirmenin yolunu sunuyor.

Taşınabilir, düzgün ve hızlı çalışan Drone Defender, bir tüfek gibi drone’a doğrultularak kullanılıyor. Fakat ateş edip drone’u yere düşürmek yerine onu kontrol eden radyo frekansına müdahale ederek yavaşça yere indiriyor. Cihazın işe yarayabilmesi için drone’un 400 metrelik menzilde uçuyor olması gerekiyor. Projenin teknik müdürü Drone Defender’ın kolay ve güvenilir bir şekilde drone’u etkisiz hale getirdiğini ifade ederken büyükelçiliklerden okullara veya hapishanelere kadar pek çok alanda kullanılabileceğini belirtiyor.

Tamamen kapal konumdayken kullanıma hazır hale gelmesi 0,1 saniye süren Drone Defender aralıksız beş saat çalışabiliyor. Cihazı geliştiren ekibin açıklamalarına göre Drone Defender şimdilik sıradan vatandaşlar için değil ulusal güvenlik gerekçesiyle FCC onaylı kurumlar tarafından kullanılabilir durumda. O yüzden son kullanıcı fiyatı belirtilmiyor. Fakat Battelle, epey uygun fiyatlı olabileceğini söylüyor. Nasıl çalıştığını aşağıdaki videoda izleyebileceğiniz Drone Defender’ın üretim süreci, yüksek ihtimalle önümüzdeki yılın ilk yarısında başlayacak.

Kaynak
http://www.log.com.tr/dronelari-etkisiz-hale-getiren-tufek-drone-defender-video/

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum