Çin şimdi de sivrisinek fabrikası kurdu
Çin'de bir bilim parkında kurulan fabrikada deng hummasıyla mücadele için özel bir bakteri taşıyan erkek sivrisinek yetiştiriliyor. Deng hummasına dişi sivrisinekler neden oluyor. Fabrikada yetiştirilen erkek sivrisineklerin işlevi ise, dişi sivrisinekleri ortadan kaldırmak.

China Daily gazetesinin haberine göre, ülkenin güneyindeki Guangdong eyaletindeki bir bilim parkında kurulan fabrika, haftada yaklaşık 10 milyon erkek sivrisinek yetiştiriyor. Bu sineklere, genellikle böceklerde görülen "wolbachia" bakterisi enjekte ediliyor.

Daha sonra bakteriyi taşıyan erkek sivrisinekler, 3 kilometrekarelik Şazay Adası'na salıveriliyor. Fabrikadan çıkan erkek sivrisineklerle çiftleşen dişiler, bakteri nedeniyle kısırlaşıyor. 

Yöntem, belirli bir sürede bölgedeki sivrisinek sayısının önemli oranda azalmasını sağlıyor. 

Sun Yat-sen Üniversitesi Mikrobiyoloji Üniversitesi'nden Şi Cıyong, ilk grup erkek sivrisineğin 12 Mart'ta adaya salıverildiğini açıkladı. Şi, bakteri taşıyan ve yaklaşık 2 hafta ömre sahip sivrisineklerin düzenli aralıklarla salıverilmesi sonucu adanın bazı kesimlerindeki sivrisinek sayısında yüzde 90 oranında düşüş sağlandığını belirtti. 

"Sivrisinek fabrikasında" Çin ve ABD'deki üniversitelerden araştırmacıların yanı sıra Çin Hastalık Kontrol Merkezi ve Guangcou Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi'nden uzmanlar da görev yapıyor. 

46 Bin Kişi Deng Hummasına Yakalandı

Çin'de geçen yıl büyük bir kısmı Guangdong eyaletinde olmak üzere yaklaşık 46 bin kişiye deng humması teşhisi konulmuştu. Vakalardan 35 binine eyalet başkenti Guangcou'da rastlanmıştı. Dişi sivrisinekler tarafından bulaştırılan, ateş ve eklem ağrısı gibi belirtilere neden olan hastalık 5 kişinin ölümüne neden olmuştu.

Kaynak

http://www.ntv.com.tr/saglik/cin-simdi-de-sivrisinek-fabrikasi-kurdu,Qhpl9LTQ2EWvKlMUl9-KKA

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum