ISS Yükseldiğinde Astronotlara Ne Olduğunu İzleyin
ISS Yükseldiğinde Astronotlara Ne Olduğunu İzleyin

Hareket yasalarını icat etmek Issac Newton gibi bir dehayı aldı çünkü sürtünme, hava direnci ve Dünya'daki diğer kuvvetler işleri o kadar karmaşık hale getiriyor ki, altında yatan kuvvetleri görmek zor. Uzayda, bunun çoğu ortadan kaldırılır ve fiziğe ham bir biçimde tanık olabiliriz, örneğin hareket halindeki bir cismin bir kuvvet tarafından etki edilmedikçe hareket halinde kalması gibi. Avrupa Uzay Ajansı (ESA), yeniden başlatma sırasında Uluslararası Uzay İstasyonu (ISS) içindeki astronotların görüntüleriyle buna harika bir örnek verdi.

Dünyanın atmosferi aniden durmak yerine, yükseldikçe yavaş yavaş incelir. ISS'nin 400 kilometre irtifasında bile, yörüngenin yavaş yavaş bozulmasına neden olan hafif bir sürüklenme var. Sonuç olarak, ara sıra ISS'nin, bu durumda, istasyonu uygun irtifaya itmek için iticilerini birkaç dakika ateşleyen ikmal yapan bir kargo gemisi tarafından sağlanan bir desteğe ihtiyacı vardır. Astronotlar - ve bağlı olmayan herhangi bir şey - kendi roketleriyle donatılmamıştır, bu nedenle uzay istasyonu etraflarında hareket ettikçe yörüngelerine devam ederler.

Ancak, ISS'nin referans çerçevesine sabitlenmiş bir kameraya göre, şöyle görünüyor (ESA'ya göre çekimler x 8 oranında hızlandırıldı): https://www.youtube.com/watch?v=hfO0wIXAxmI 

Açıkçası, istasyonun sizi hızlandırması süreci o kadar eğlenceli ki astronotlar geçici olarak dipte iterek her şeyi tekrar gözden geçirmeye hevesli, tıpkı bir slayttaki pandalar gibi. ESA'nın neden her şeyi sekiz kez hızlandırdığından emin değiliz - kişisel olarak, dört dakikalık bir videoyu gerçek hızda izlemekten mutlu oluruz.

Yorumlarda, bir kişi istasyonun ivmesini hesaplamaya çalışıyor ve bunun yaklaşık 0.005 ms-2 olduğu sonucuna varıyor. Eğer öyleyse, gemideki astronotlar için bu, 0,0005 g'lık bir yer çekimi çekişi gibi, yani Dünya'nın yerçekiminin yüzde 0,05'i gibi hissedecektir. Rakam, astronotların koridorun bir ucundan diğerine geçmeleri için geçen süreye ve seyahat ettikleri uzunluğa ilişkin bazı kaba tahminlere dayanmaktadır. ISS ajansları tarafından sağlanan rakamlara dayanan farklı bir yeniden başlatmanın daha kesin bir hesaplaması, o kadar fazla bir üçte bir rakam verir.

Karşılaştırma için, Ay'daki astronotlar 0.17g deneyimliyor. Ceres'te bile yerçekimi 0.03g. Bu neredeyse ama tam olarak değil, ağırlıksızlık hissini geniş bir temelde çoğaltmak için küçük bir ayı veya asteroit benzeri Mars uyduları Phobos ve Deimos'u ziyaret etmeniz gerekir. Alternatif olarak, gelecekteki Mars misyonları hızlı ateşlenen roketler yerine iyon iticileri seçerse, yolda deneyim kazanabiliriz.

 

Kaynak:

https://www.iflscience.com/space/watch-what-happens-to-astronauts-when-the-iss-fires-its-thrusters/Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum