Çene Hareketleri İle Elektrik Üretmek Mümkün
Kanada’lı bir grup bilimadamı, çiğneme hareketi sonucunda elektrik üretebilecek özel bir malzeme geliştirmeyi başardı.

Fosil yakıtlardan alternatif ve temiz enerji kaynaklarına geçmek, tahmin ettiğimiz kadar hızlı olmuyor. Fakat bu çağda enerji tüketimi de iyice artmış durumda. Bilimadamları buna çare bulmak için nereden nasıl enerji üretilebilir diye kafa patlatıyorlar. Daha önce elektrik üreten süngerler veya yürüdükçe elektrik üreten ayakkabılar görmüştük mesela.

Şimdi elektrik üretme sırası çenemize geldi. Montreal’deki “École de Technologie Supérieure” üniversitesinde bir grup mühendis ve bilimadamı, çenenin çiğneme veya konuşma sırasındaki hareketlerini elektriğe çevirmeyi planlıyorlar. Bunun için gerilip esnedikçe elektrik üretebilen özel bir piezoelektrik etkili malzeme geliştirmişler.

“Smart Materials and Structures” isimli fizik bilimi dergisinde yayımlanan makaleye göre, ekibin başındaki Dr.Aidin Delnavaz ve Dr.Jeremie Voix bu malzemeden yapılmış bir kayış ile çok az miktar da olsa elektrik üretmeyi başamışlar. Bu kayışı çenesine takan kişi, konuşma, yemek yeme veya sakız çiğneme gibi çene hareketleri ile, küçük cihazlara (mesela bir kulaklık gibi) yetecek kadar enerji üretebilecek.

Bu teknik henüz çok başarılı değil, denemelerde 60 saniye kadar sakız çiğnemek sadece 18 mikrowatt kadar enerji üretebilmiş. Ama bu yeni materyalin performansı ve yoğunluğu artırıldığında ileride daha verimli çalışması planlanıyor. Ayrıca bu şekilde elektrik üretmek herkese göre olmayacak ama günlük iş hayatında kayışı olan kask, baret veya kulaklık takan herkesin işine yarayabilecek.

Tabii en az çene hareketlerinden enerji üretmek kadar acayip başka bir yöntem de, yaptıracağınız elektronik dövme ile terden elektrik üretmek olabilir.

Kaynak: Silikon Vadisi

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum