Afro-Amerikan NASA Çalışanları Siyahi Tarihi Ayında Onurlandırıldı
Afro-Amerikan NASA Çalışanları Siyahi Tarihi Ayında Onurlandırıldı

NASA, astronotlardan mühendislere ve matematikçilere kadar on yıllardır ajans için çalışan en önde gelen Afrikalı Amerikalılardan bazılarına saygılarını sundu. Bu kişilerin yer aldığı bir videonun yanı sıra ilk yıllarından günümüze fotoğraflardan oluşan bir fotoğraf albümü yayınladılar.

Videoda yer alan kişiler arasında 1983 yılında Challenger Uzay Mekiği ile uzaya uçan ilk Afrika kökenli Amerikalı Guion Guy Bluford da var. Uzay Mekiği uçuşlarında üç kez daha uçmaya devam etti. Ayrıca, Uzay Mekiği Endeavour ile uzaya giden ilk Siyah kadın Dr. Mae Jemison da var. Kimya mühendisliği ve Afrikalı-Amerikalı çalışmalarda derecelerinin yanı sıra tıp diploması ve birkaç doktorası var Jemison'ın ve "Asla başkalarının hayal gücüyle sınırlı kalmayın." diyor.

12 Eylül 1992'de Dr. Mae Jemison uzaya çıkan ilk Siyahi kadın oldu. O günün erken saatlerindeki resim, elbise teknisyeni Sharon McDougle'ın Dr. Jemison'ın uzay giysisinde basınçsız ve basınçlı bir sızıntı kontrolü yaptığını gösteriyor.

 

Mucit, fizikçi, mühendis ve uzay bilimcisi George Robert Carruthers da bu isimler arasında yer alıyor. Carruthers'ın en büyük icatları, Apollo 16 astronotları tarafından kullanılan kompakt bir versiyondan teleskoplarda kullanılan daha sofistike olanlara kadar ultraviyole kameralar ve dedektörlerle ilgiliydi; bu, hem yıldızlararası ortamda hidrojenin varlığını hem de Halley kuyruklu yıldızını UV'de gözlemlemeyi gösteriyordu.

Dorothy Vaughan, Katherine Johnson ve Mary W. Jackson da anma töreninde onurlandırıldılar. Çalışmaları NASA'nın ilk yıllarında çok önemliydi ve yaşamları, Margot Lee Shetterly'nin kendilerine ve ajans için çalışan diğer siyahi kadınlara odaklanan Gizli Figürler kitabında (ve ardından filminde) ölümsüzleştirildi.

Afrika kökenli Amerikalıların NASA'nın çalışmalarına katkıları, ilk kadını ve ilk renkli insanı ay toprağına indirecek olan Artemis programının bir parçası olmaktan, ilk helikopter olan Ingenuity dahil olmak üzere yeni görevler tasarlamaya kadar bugün çok önemli olmaya devam ediyor. 

https://www.youtube.com/watch?v=4DMYmoBI6k8Kaynak:

https://www.iflscience.com/space/african-american-nasa-employees-honored-in-black-history-month-tribute/

 

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum