Çarpıcı Bir NASA Fotoğrafı, Yıldırım ve Ay Işığını Yakaladı
Çarpıcı Bir NASA Fotoğrafı, Yıldırım ve Ay Işığını Yakaladı

Uluslararası Uzay İstasyonu'ndaki (ISS) bir astronot, gezegenimizin atmosferinde parıldayan iki tuhaf mavi ışık lekesi içeren Dünya'nın uzaydan tuhaf bir görüntüsünü yakaladı.

Göz kamaştırıcı çift başka bir dünyaya aitmiş gibi görünebilir ama gerçekte, aynı anda meydana gelen birbiriyle alakasız iki doğal fenomenin sonucudur.

Görüntü, geçen yıl ISS Güney Çin Denizi'ni geçerken Expedition 66 ekibinin isimsiz bir üyesi tarafından çekildi. Fotoğraf, NASA'nın Dünya Gözlemevi tarafından 9 Ekim'de çevrimiçi olarak yayınlandı.

Fotoğraf: ISS'den 30 Ekim 2021'de Güney Çin Denizi üzerinde çekilen bu fotoğraf, Dünya atmosferinde birbiriyle ilgisiz bir çift parlak mavi lekeyi gösteriyor. (NASA Dünya Gözlemevi)

Resmin alt kısmında görülebilen ilk ışık bloğu, Tayland Körfezi'nde bir yerde büyük bir yıldırım düşmesidir.

Genellikle bulutlarla kaplı olduklarından, yıldırım çarpmalarını ISS'den görmek zordur. Ancak bu özel çarpma, bulutların tepesindeki büyük, dairesel bir boşluğun yanında meydana geldi ve bu, yıldırımın bulutlu kaldera benzeri yapının çevreleyen duvarlarını aydınlatmasına ve çarpıcı bir parlak halka oluşturmasına neden oldu.

Görüntünün sağ üst köşesinde görülebilen ikinci mavi leke, Ay'dan gelen çarpık ışığın sonucudur.

Dünya'nın doğal uydusunun ISS'ye göre oryantasyonu, güneşten geri yansıttığı ışığın doğrudan gezegenin atmosferinden geçtiği ve onu bulanık bir hale ile parlak mavi bir lekeye dönüştürdüğü anlamına gelir.

Bu etki, Dünya Gözlemevi'ne göre, Ay ışığının bir kısmının Dünya atmosferindeki küçük parçacıklardan saçılmasından kaynaklanıyor.

 

Fotoğraf: Şimşek parıltısı. (NASA Dünya Gözlemevi)

Görünür ışığın farklı renkleri, atmosferik parçacıklarla etkileşimlerini etkileyen farklı dalga boylarına sahiptir. Mavi ışık en kısa dalga boyuna sahiptir ve bu nedenle dağılma olasılığı en yüksektir, bu da bu görüntüde Ay'ın maviye dönmesine neden olmuştur.

Aynı etki, gündüzleri gökyüzünün neden mavi göründüğünü de açıklıyor: çünkü NASA'ya göre güneş ışığının mavi dalga boyları en çok dağılıyor ve insan gözü tarafından daha görünür hale geliyor.

Fotoğrafta ayrıca Tayland'dan gelen parlak bir yapay ışık ağı da görülüyor. Görüntüdeki diğer belirgin ışık kirliliği kaynakları, Çin'in en güney bölgesi olan Vietnam ve Hainan Adası'ndan yayılıyor, ancak bu ışık kaynakları büyük ölçüde bulutlar tarafından gizleniyor.

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum