Hubble Teleskobu, Yıldız Oluşturan Prawn Nebula'nın Çarpıcı Görüntüsünü Yakaladı
Hubble Uzay Teleskobu, derin uzayda süzülen bulutsunun çarpıcı bir görüntüsünü yakaladı.

Hubble Uzay Teleskobu, derin uzayda süzülen Prawn Nebula’nın (Karides Bulutsusu) çarpıcı bir görüntüsünü yakaladı. Resmen IC 4628 olarak bilinen Prawn Nebula, Akrep takımyıldızında, Dünya'dan 6.000 ışıkyılı uzaklıkta bulunan bir salma bulutsudur. Bulutsular veya yıldızlararası gaz ve toz bulutları, büyük yıldız patlamalarının ardından oluşur; buna karşılık, bu yıldızlararası malzeme yeni yıldızlara hayat verir.

250 ışıkyılının üzerinde genişliğe sahip olan IC 4628'in, yeni yıldızların oluştuğu devasa bir yıldız doğumevi olduğuna inanılıyor. Bilim insanları onu bir salma bulutsusu olarak sınıflandırıyorlar çünkü gazı yakındaki yıldızların radyasyonu tarafından enerjilendirildi veya iyonlaştırıldı. NASA'dan yapılan açıklamaya göre bu süreç, emilen enerjiyi kızılötesi ışık şeklinde yeniden yayan elektronlar üretir. Ancak insan gözü bu tür bir ışığı algılayamaz, bu da IC 4628'i Dünya'daki izleyiciler için inanılmaz derecede soluk hale getirir. Hubble'ın uzaydaki bakış açısı ve kamera yelpazesi göz önüne alındığında, teleskop, parlak parlayan gaz alanları ve göz kamaştırıcı yıldız oluşumu da dahil olmak üzere bulutsunun yapısını yakından görebiliyor.

Bulutsunun uçsuz bucaksız yıldız oluşum bölgesinin küçük bir bölümünü yakalayan son Hubble görüntüsünde, kırmızı toz ve gaz girdapları, açıklamaya göre iyonize demir (Fe II) emisyonunun varlığını gösteriyor.

Son görüntü, ilk yıldız olarak da bilinen, henüz gelişiminin ilk aşamalarında olan büyük ve orta büyüklükteki yıldızları araştırmak için daha büyük bir girişimin parçası olarak Hubble'ın Geniş Alan Kamerası 3 kullanılarak çekildi.

NASA'nın açıklaması şu şekilde; "Gökbilimciler, Hubble'ın Geniş Alan Kamerası 3'ün kızılötesi hassasiyetini, ön yıldızlar tarafından iyonize edilen ultraviyole ışıkla iyonize edilen hidrojeni, yıldızlardan gelen jetleri ve diğer özellikleri aramak için kullandılar."

 

Kaynak:

https://www.livescience.com/hubble-space-telescope-prawn-nebula

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum