Brezilya'da 115 Milyon Yıllık Kuş Fosili Bulundu
Brezilya'da 115 Milyon Yıllık Kuş Fosili Bulundu

Brezilya'da çalışan paleontologlar, Erken Kretase döneminde yaşamış bir Ornituromorf kuş fosilini ortaya çıkardılar.

Kaririavis mater, yaklaşık 115 milyon yıl önce (Erken Kretase dönemi) şimdiki Brezilya'da yaşıyordu.

Universidade Federal do Rio de Janeiro'da paleontolog olan Dr. Ismar de Souza Carvalho, “Kaririavis mater, Güney Amerika, Afrika, Avustralya, Antarktika ve Hindistan'ı içeren süper kıta Gondwana'nın parçalandığı Kretase döneminde yaşadı” dedi.

Yeni tür, nesli tükenmiş ve yaşayan tüm türleri içeren ancak Mesozoik Enantiornitinleri içermeyen geniş bir kuş grubu olan Ornithuromorpha'nın bir üyesidir.

Paleontologlar, "Bu tür hem ilkel hem de modern morfolojik özelliklere sahipti, bu da davranışını ve ekolojik nişini hala gizemli kılıyor" dedi.

Kaba ayakları, çok kalın parmak falanksları ve ikinci parmağında bir pençesi vardı, ince ayakları ve ince parmakları olan çoğu Ornituromorftaların aksine, çok kavisli ve orantılı olarak büyüktü.

Brezilya'nın Ceará eyaletindeki Pedra Branca Madeni'ndeki Crato Formasyonu'ndan Kaririavis mater'nin fosilleşmiş kalıntıları (bazı tüylere sahip izole bir sağ ayak) çıkarıldı.

Eşsiz ayak yapısı, rhea veya devekuşu gibi yaşayan ve uçamayan ratitlere bazı üstünkörü benzerlikleri olan bilinmeyen bir ornithuromorph clade'e ait olabileceğini gösteriyor olabilir.

Bilim adamlarına göre Kaririavis mater, Gondwana'dan Ornithuromorpha'nın bilinen en eski üyesi ve Güney Amerika'dan gelen en eski fosil kuşudur.

Brezilya'da Erken Kretase Ornithuromorflarının varlığı, klanın Mezozoik sırasında Gondwana'da yaygın olduğunu gösteriyor.

Universidade Federal do Ceará'da araştırmacı olan Profesör José Xavier Neto, "Bu keşif, kuşların Dünya'daki kökeni hakkındaki tartışmaya ışık tutuyor" dedi.

Çin, dünyanın en önemli ilkel kuş fosili kaynağıdır. Ancak bu eşi benzeri görülmemiş keşifle, kuşların menşe yeri artık net ve kesin değil: Kuşlar Çin'de ortaya çıktı ve ardından Brezilya'ya mı uçtu, yoksa Brezilya'da ortaya çıktı ve ardından Çin'e mi uçtu? Bundan eskisi kadar emin değiliz artık.

Kaririavis materyalinin keşfi, Journal of Vertebrate Paleontology'de çevrimiçi olarak yayınlanan bir makalede anlatılmaktadır.

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum