Bilim İnsanları, Cinsiyet Faktörünün Farelerde Ketamin Etkisini Artırdığını Keşfetti
Bilim İnsanları, Cinsiyet Faktörünün Farelerde Ketamin Etkisini Artırdığını Keşfetti

Maryland Üniversitesi'nden psikiyatrist Polymnia Georgiou ve meslektaşları, laboratuvar farelerinin ketamine tepkileri, ilacı uygulayan insanların cinsiyetine bağlı olarak farklılık gösterdiğinde, beklenmedik bir şekilde araştırmacıların bir çalışmanın sonuçlarını farkında olmadan çarpıttığı beklenmedik bir örnekle karşılaştılar.

Sadece garip bir tesadüf olmadığını kontrol etmek için, erkek ve kadın deneycilerin eşit bir karışımıyla kör, rastgele bir deneme yaptılar. Fareler, erkek insanlar tarafından kullanıldığında ketamine karşı gerçekten daha büyük bir antidepresan tepkiye sahipti.

Açıkçası, erkek insanların varlığı ketaminin özelliklerini bir şekilde değiştirmiyor, bu yüzden araştırmacılar kesin mekanizmayı doğrulamak için daha derine indi.

Tuhaf bir şekilde, başka bir antidepresan türü olan desipramin, hem erkek hem de kadın deneyciler tarafından uygulandığında gayet iyi çalıştı.

Fareleri başka yollarla strese sokmak, farelerin kadın araştırmacılar tarafından uygulandığında ketamine yanıt vermesine yardımcı olmadı. Bu, Georgiou ve meslektaşlarının, cinsiyet etkisinin farelerde ketaminin nasıl çalıştığına çok özel olduğu sonucuna varmalarına yol açtı.

Bir dizi stres testi, yalnızca insan erkek deneycilerin değil, aynı zamanda kıyafetlerinin de farelerin daha fazla endişe, ağrı ve depresyon belirtileri göstermesine neden olduğunu ortaya çıkardı.

2014 yılında yapılan bir araştırma, laboratuar kemirgenlerinin erkek araştırmacıların varlığında strese girdiğini de buldu. Bu durumda, erkek deneycilerin mevcudiyeti, stres kaynaklı bir analjezik etki yoluyla ağrı tepkilerini engelliyor gibi görünüyordu.

İnsan erkek kokusunu fareler üzerinde test eden önceki araştırmalar, depresyonla bilinen bağlantıları olan bir alanda beyin aktivitesini tanımladı ve (bazı deneme yanılmalardan sonra) Georgiou ve ekibinin kortikotropin salma faktörünü (CRF) serbest bırakan nöronları araştırmasına yol açtı.

Böylece dişi deneycilere ketaminle birlikte vermeleri için CRF hormonunu verdiler ve fareler antidepresanlara, erkekler onlara ketamin verdiğinde yaptıkları gibi tepki verdi.

Bütün bunlar, erkekler tarafından uygulandığında ketaminin daha iyi çalışmasını sağlar, çünkü kokuları fareleri strese sokarak, vücutlarının stres tepkisini artıran CRF sistemini aktive eder.

Maryland Üniversitesi'nden psikiyatrist Todd, "İnsanlarla karşılaştırıldığında, farelerin koku alma duyusu ve feromonlara (havadaki hormonlar) duyarlılıkları daha keskin bir şekilde gelişmiştir, bu nedenle erkeklerinki de dâhil olmak üzere birçok kokuya kadınlardan farklı tepki vermeleri şaşırtıcı değildir" diyor.

Bulgular ayrıca ketaminin CRF yolu ile çalıştığını doğrulamaktadır.

Gould, "Farelerdeki bulgularımız, beyindeki belirli bir stres devresini etkinleştirmenin ketamin tedavisini iyileştirmenin bir yolu olabileceğini düşündürmektedir" diye açıklıyor.

Bu sonuçlar aynı zamanda, bazı insanların neden bir antidepresan olarak ketamine iyi tepki verirken diğerlerine hiç de yardımcı olmadığı konusunda bulmacanın eksik parçası olabilir.

Gould, "Bizim düşüncemiz, ketamin ile bu beyin bölgesinin aktivasyonunu birleştirirseniz, ya bu süreci beyinde teşvik eden bir ilaç ya da hatta bir tür spesifik stres etkenini birleştirirseniz, daha güçlü bir antidepresan etki sağlayabileceğinizdir" diyor.

Tabii ki, bunun doğrulanması için insanlarda daha fazla test edilmesi gerekecektir.

McGill Üniversitesi psikoloğu Jeffrey Mogil, "Problem, deneysel prosedürlerde yapılan basit değişikliklerle kolayca çözülebilir. Örneğin, erkeklerin varlığının etkisi zamanla azaldığından, erkek deneyci teste başlamadan önce hayvanlarla birlikte odada kalabilir," diyor.

Araştırmacılar, bu faktörlerin araştırılması, deneylerin daha fazla tekrarlanmasını sağlayarak tüm biyolojik araştırmaların sağlamlığını artırmaya yardımcı olabilir.

Bu araştırma Nature Neuroscience'da yayınlandı.

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum