Bir Uzman Doğal Dişlerinizin Neden Paha Biçilemez Olduğunu Açıklıyor
Ağız ve Kraniyofasiyal Bilimler Araştırma Görevlisi Samer Zaky sahip olduğumuz ve yeterince umursamadığımız dişlerimizin ne kadar değerli olduğunu açıkladı.

2011'de İngiltere'de yapılan bir müzayedede John Lennon'ın dişlerinden biri 31.000 ABD dolarının biraz üzerinde bir fiyata satıldı.

 

Dişlerinizin değeri ne kadar?

Dişler inanılmaz küçük mucizelerdir. Gülümsemelerimizi aydınlatırlar, konuşmak için onları kullanırız ve her öğünde onlarla 600'den fazla kez çiğneriz.

Yine de 75 yaş ve üzeri her 5 Amerikalıdan 1'inin dişsiz yaşadığı bir toplumda, birçok insan dişlerin bir ömür boyu bizimle kalmak üzere tasarlandığının farkında olmayabilir.

Ben bir diş hekimiyim ve klinik diş hekimliği ve kraniyofasiyal rejenerasyon araştırmalarını kapsayan bir yardımcı doçentim. Benim gibi araştırmacılar, nihai hedefi hastalara isteğe bağlı olarak yeniden üretilen dişlerle hizmet vermek olan diş gelişimi anlayışımızı derinleştirmeye devam ediyor.

Bu süreçte, doğal dişlere ve bu biyolojik ve mekanik şaheserlerin karmaşık güzelliğine karşı bir saygı geliştirdim.

 

Ömür boyu işlev için tasarlandı

Dişlerin uzun ömürlü olmasının sırrı, dayanıklılıklarının yanı sıra çeneye nasıl tutturulduklarında yatar- bir çekiç ve onun el tutamağını hayal edin. Her bir diş için dayanıklılık ve bağlantı, altı farklı doku arasındaki karmaşık ara yüzün fonksiyonlarıdır; her biri tek başına biyolojik bir mucizedir.

Bağlantı için sementum, ligament ve kemik dişi diş etinin altına gömülü olan kök kısmından kavrar. Yaklaşık 0,2 milimetre genişliğinde (yaklaşık dört saç teli çapında) yumuşak bir doku olan ligament, bir uçta kökün sementumunu diğer uçta çene kemiğine bağlar. Dişi sabitlemeye ve çiğneme sırasında hareketini engellemeye yarar.

Ancak dayanıklılığın sırrı mine, dentin ve pulpada yatmaktadır- bu tartışmada odak noktamız.

 

Mine- kalkan

Mine, dişin diş etinin üzerinde görünen kısmını kaplayan koruyucu kabuktur. Yüksek mineral içeriği sayesinde mine vücuttaki en sert dokudur. Çiğnemenin sürekli etkisine karşı bir kalkan görevi gördüğü için böyle olması gerekir.

Mine hücre, kan damarı veya sinir içermez, bu nedenle cansız ve duyarsızdır. Mine aynı zamanda yenilenmez. Çürüme nedeniyle tahrip olduğunda veya buz çiğneme, tırnak yeme veya şişe açma gibi yanlış kullanımlar nedeniyle kırıldığında - ya da diş matkabı tarafından dokunulduğunda - paha biçilmez minemizin o kısmı sonsuza dek yok olur.

Mikrop yüklü bir dünya ile etkileşim halinde olduğu için mine aynı zamanda çürümenin başladığı yerdir. Asit üreten bakteriler fırçalanmamış veya kötü fırçalanmış dişlerde biriktiğinde, minedeki mineralleri kolayca çözerler.

Saç ya da tırnaklar gibi, bakım gerektirmeyen mine de hassas değildir. Çürük, 2,5 milimetre kalınlığındaki (bir inçin onda biri) mine tabakasında ağrısız bir şekilde ilerler. Bir diş muayenesi sırasında bu aşamada yakalandığında, diş hekimi çürüğü dişin yapısal bütünlüğünü neredeyse hiç tehlikeye atmayan nispeten konservatif bir dolgu ile tedavi edebilir.

Yüksek mineral içeriği nedeniyle mine serttir. Yaşam boyu desteği daha esnek bir altyapı olan dentin tarafından sağlanır.

 

Dentin ve pulpa- vücut ve kalp

Mineden daha az mineral içeriğine sahip olan dentin, dişin esnek gövdesidir. Sıvı ve hücresel uzantıları barındıran paralel küçük tüplerden oluşan canlı bir dokudur. Her ikisi de pulpadan kaynaklanır.

Pulpa dişin yumuşak doku çekirdeğidir. Hücreler, kan damarları ve sinirler açısından son derece zengin olan pulpa, dişin yaşam kaynağı, kalbi ve uzun ömürlülüğünün anahtarıdır.

Uzaktaki bir itfaiye istasyonuyla iletişim kuran duman dedektörleri gibi, dentin içindeki hücresel uzantılar çürüğü, minenin hassas olmayan tabakasından dentine geçer geçmez algılar. Uzantılar tehlike sinyalini pulpaya ilettiğinde, diş hassasiyet alarmımız çalmaya başlar: Dişin kalbi alevler içindedir.

İltihaplı pulpa iki koruyucu eylem başlatır. Birincisi, yaklaşan saldırıyı geciktirmek için ek bir dentin tabakası salgılamaktır. İkincisi ise diş ağrısıdır, diş hekimine gitme çağrısıdır.

Ziyaret ne kadar erken olursa, delme işlemi o kadar az ve dolgu o kadar küçük olur. Zamanında yakalanırsa, dişin doğal dokularının çoğu korunur ve pulpa muhtemelen sağlıklı haline geri döner. Çok geç yakalanırsa, pulpa yavaş yavaş ölür.

Kalbi olmayan cansız bir dişin daha fazla çürük istilasına karşı savunması yoktur. Hidrasyon kaynağı olmadan, kurumuş bir dentin er ya da geç sürekli çiğneme kuvvetleri altında kırılacaktır.

Ayrıca, doğal yapısının önemli bir kısmını çürüme, kavite hazırlama veya kök kanal enstrümantasyonu nedeniyle zaten kaybetmiş olan bir diş zayıflar ve uzun ömürlülüğü sınırlı olur.

Başka bir deyişle, diş kalbi olmadan asla eskisi gibi olmaz. Kalbi olmayan diş, ana rahminden mezara kadar dayanıklılığını ve doğa ananın ömür boyu garantisini kaybeder.

 

Diş bir araya geliyor

Bir istiridyenin içindeki inciden daha karmaşık- ve daha değerli- olan çene kemiğimizdeki diş oluşumu, katmanlı mineral birikimini içerir.

Diş gelişimi nihai hücresel mühendislik sürecinde ilerledikçe, yukarıda bahsedilen altı dokunun hücreleri- mine, dentin, pulpa, sementum, ligament ve kemik- benzersiz bir şekilde birbirine kenetlenen arayüzler oluşturmak için birbirleriyle eşzamanlı olarak çoğalır, uzmanlaşır ve mineralleşir: mine dentine, dentin pulpaya, sementum dentine ve sementum ligamente ve kemiğe.

3D baskıya benzer bir ilerlemeyle, diş tacı dikey olarak büyüyerek tam oluşumunu tamamlar. Eş zamanlı olarak kök de uzamaya devam eder ve sonunda diş eti boyunca kemiğin içinden tacı fırlatarak ağızda belirir- bu olay diş çıkarma olarak bilinir.

Yaklaşık 12 yaş civarında yetişkin diş setimiz tamamlanmış olur. Bu inciler bir ömür boyu dayanacaklardır ve şüphesiz korunmaya değerdirler.

 

Dişlerinizi koruyun, diş hekiminizi ziyaret edin

İnsanlarda en yaygın hastalık olan diş çürüğü hem öngörülebilir hem de önlenebilir. Ne kadar erken yakalanırsa, diş bütünlüğü o kadar fazla korunabilir. Süreç ağrısız başladığından, bu sinsi mikropları kontrol altında tutmak için diş hekimini düzenli olarak ziyaret etmek zorunludur.

Kontrol ziyaretiniz sırasında diş hekimi dişlerinizi temizleyecek ve erken çürüme olup olmadığını kontrol edecektir. Günlük önleyici tedbirler konusunda gayretli olursanız, sizin için iyi haberler hiç de şaşırtıcı olmayacaktır- herkesi gülümsetmeye yetecek kadar.

Samer Zaky, Ağız ve Kraniyofasiyal Bilimler Araştırma Görevlisi, Pittsburgh Üniversitesi

Bu yazı SCIENCEALERT’ de yayınlanmıştır.

 

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum