Schrödinger’in Kedisi deneyi kedilere zarar vermeden yapılabilir
Kuantum, kedilerimize zarar vermiyorsa bir kedi edinebiliriz.

Schrödinger’in kedisi, kuantum mekanizmasının en popüler düşünce deneyidir. Bir kedi, iki durumlu üst üste bindirme kuralını kapsayan kuantum süreciyle etkinleştirilmiş zehirli bir kutuda tutulur. Bu, tüm sistemin bir durumda olmasına yol açar ki kutu kapalı olduğu sürece kedi aynı anda hem canlıdır hem de ölü.

Düşünce deneyi, klasik dünya ve kuantum dünyası arasındaki belirsiz kenara ışık tutarak,  kuantum mekaniğinin ana tabirinin yorumlanmasının eleştirisi olarak kuruldu. Ve şu an fizikçiler, kuantumu mikronun ötesine öteleyip;  makro olarak, çıplak gözle görülebilen şekilde Schrödinger’in kedisi deneyini yapmaya hazır olabilirler.

Endişelenmeyin, fizikçiler bu savaş uğruna hiçbir kediye zarar vermeyecek. Rusya Kuantum Merkezinden ve Calgary Üniversitesi’nden araştırmacılar, ışıkla çalışan üst üste bindirme durumlarını (süperpozisyon) gerçekleştiriyor. Teknikleri, Nature Photonics’de yayımlandı.

Nesne olarak karşıt özellikli iki durumda kedinin yer değiştirmesi için ışık kullandılar. İki ışık dalgası zıt yönlerde seçilen dalgaların elektromanyetik alanlarıyla süperpozisyona sokulur. Dalgaların genliği küçük olduğunda bunu yapmak çok da zor değildir, ancak klasik fizik yönteminde genliğin artması şimdiye kadar bilim insanlarını aldatmıştı.

Takım, iki çıkış kanalında dolaşık bir durum üreten ışın demeti ayırıcısından iki ışıklı kedi durumlarını gerçekleştirerek güçlendirilmiş bir sinyal ürettiler. Ölçümler, çıktıdaki yeni doğan kedinin enerjisinin iki katından daha fazlasını elde edebileceklerini gösterdi.

“İşlemlerin tekrarlanabilirliği önemlidir: Yeni kediler bu ve bunun gibi yüksek enerjiyle bile bir tane  ışın demeti ayırıcını üreterek, sırasıyla üst üste bindirebilirler.” diyen Rusya Kuantum Merkezi şöyle konuşmalarına devam etmektedir: “Böylelikle, adım adım kuantum dünyasının sınırlarını aşmak, sınırın ne kadar olup olmadığıyla alakalıdır.”

Bu soruyu deneysel bir tutumla çözmek, kuantum mekaniğini nasıl hayal ettiğimiz ve nasıl başa çıkacağımız konusu hususundaki etken değerlerle ulaşılacaktır.

“Fiziğin esas sorunlarından biri kuantum ve klasik fizik dünyası” arasındaki sınırdır.” diye eklemektedir kıdemli yazar Profesör Alexander Lvovsky. (A. Lvovsky, Rusya Kuantum Merkezinin kuantum optik laboratuvarının direktörü ve Calgary Üniversitesi’nde profesördür.) “Kuantum olayları, sağlanmış ideal koşullarda, makroskopik nesnelerde gözlemlenebilir mi? Teori bu soruya cevap vermiyor. Belki böylesi bir sınır yoktur. İhtiyacımız olan neyse, irdelenecek araçtadır.”

Kuantum mekaniği uzak ve karmaşık görülebilir ancak uygulamaları her gün kullandığımız teknolojinin çoğunda bulundu. Ve gelecek teknoloji daha açık ve seçik şekilde kuantumlu olabilir.

Kaynak
http://www.iflscience.com/physics/schrdingers-cat-state-might-be-made-macroscopic-without-harming-cats/

0 yorum