Bir NASA Astronotu, Bir Zamanlar Bir Uzay Yürüyüşünde Neredeyse Boğulduğunu Açıkladı
"Bir astronot ipucu: Isırma valfinizin su torbasına sıkıca takıldığından emin olun"

Eski NASA astronotu Garrett Reisman, 2008 ile 2010 yılları arasında Uluslararası Uzay İstasyonu'nda (ISS) görev yaptığı süre boyunca bir uzay yürüyüşünde boğulabileceğinden korktuğunu açıkladı.

Peki uzayda boğulabilir miyiz? Henüz boğulan kimse yok ancak bu yaşanmayacağı anlamında gelmiyor.

Reisman, Twitter'da, uzay kaskı arızalandığı için uzayda boğulan ilk kişi olarak tarihe geçme fikrinden hoşlanmadığını açıkladı.

Astronotlar bakım, kurulum veya keşif eylemlerini gerçekleştirmek için uzay araçlarının dışına çıktıklarında yaptıkları uzay yürüyüşleri veya Araç Dışı Faaliyetler saatlerce sürebilir. Rekor, 2001 yılında NASA astronotları Jim Voss ve Susan Helms’e aittir ve 8 saat 56 dakikadır.

Astronotların dışarıda bu işleri yaparken biraz susamaları durumunda, NASA uzay giysilerinin kasklarının içinde astronotların ısırarak suyu serbest bırakabilecekleri su içme torbaları bulunur. Fakat bu durum bir dikkatsizlik sonucunda kaskın suyla dolması için bir potansiyel olduğu anlamına gelir.

Neyse ki Reisman için, "yüzey gerilimi”, suyun çoğunu torbada tutmak için yeterliydi.

Daha önce İtalyan astronot Luca Parmitano da benzer bir arıza yaşadı, onun için durum daha ciddiydi. 6 saatlik bir araç dışı faaliyet sırasında Parmitano, kaskının içinde su biriktiğini fark etti. O sırada NASA'yı durumdan haberdar etti, ancak ne uzay ajansı ne de Parmitano, olayın ne kadar ciddi olduğunu henüz fark etmemişti.

Su, gözlerine ve burnuna ve ağzına yaklaşmaya başlamadan önce, 23 dakika boyunca ISS'nin dışında kaldı, su kaskın içine sızmaya devam etti ve NASA ona içeri güvenli bir şekilde geri dönmesini emretti. Fakat su kask vizörüne yapışıp her şeyi bulanıklaştırdığı için görüşü bozulmuştu ve geri dönmek o kadar kolay değildi. Araca giden yolu bulanık bir görüş ile hissederek buldu.

Parmitano, sonlara doğru kaskın üst kısmının tamamen suyla dolu olduğunu ve bir nefes aldığında ciğerlerinin havayla değil de sıvıyla dolacağından emin olduğunu söyledi.

O gün Parmitano, neyse ki ISS aracına geri dönmeyi ve içeri girmeyi başardı. Yine de çile bitmemişti çünkü giysinin yeniden basınçlandırılması tamamlanana kadar giysinin içinde kalması gerekiyordu. Olay bittiğinde giysinin içerisinde 1.5 litreye yakın su bulundu

Bir NASA sözcüsü 2014 yılında soruşturmanın ardından, olayla ilgili , “Bugüne kadar karşılaştığımız tüm EVA (Araç Dışı Faaliyet) sorunları arasında  en ciddi sorun olduğunu söyleyebilirim” dedi.

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum