Metaverse Hakkında Bilmeniz Gerekenler
Metaverse Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Facebook'un Meta olarak yeniden markalaşmasının ardından, metaverse üzerine odağını çeviren Microsoft, şimdi de bu alana gireceğini duyurdu.

Meta, metaverse’ün en nihayetinde eğitim, iş ve sosyal bağlamlar arasında etkileşim kurmamıza izin vereceğini öne sürerken, Microsoft şimdilik sadece sanal ofis alanına odaklanıyor gibi görünüyor.

Fakat metaverse gerçekte nedir ve bize sunulan bu vizyonun günlük hayatımızın merkezinde olacağına ne ölçüde inanmalıyız?

Fikrin kendisi yeni değil. Bilim kurgu yazarı Neal Stephenson, 1992'deki Siberpunk romanı Parazit'te avatarlar olarak temsil edilen insanların birbirleriyle ve yapay zeka ajanlarla etkileşime girebileceği bir 3 boyutlu sanal dünya sunarak "metaverse" terimini kullandı.

Henüz var olmayan bu büyük gelecek vizyonunda yeniyseniz, bu yazı metaverse’den bekleyebileceğiniz bazı özellikleri anlamanıza yardımcı olabilir.

Sanal Bir Dünya

Bu, metaverse’ün en önemli özelliği denilebilir. Bir bilgisayar, oyun konsolu, mobil veya giyilebilir teknolojik cihaz kullanarak, 3 boyutlu grafikler ve sesleri deneyimler, yeni keşiflerde bulunursunuz. Bu fikir, kendinizi metaverse'de daha fazla mevcut hissetmenizi sağlayacak ve gerçeklikten sizi bir nebze olsun uzaklaştıracaktır.

Sanal Gerçeklik

Bunun için bir sanal gerçeklik kulaklığına ve gözlüğüne ihtiyacınız var. Buradaki fikir, sanal dünyanın gerçekliğine dalmanız ve böylece kendinizi orada daha da mevcut hissetmenizdir.

Diğer İnsanlar

Metaverse sosyaldir. Orada kendilerini avatarlarıyla temsil eden başka insanlar da olacaklar. Bu avatarlardan bazıları robotlar, sanal ajanlar ve yapay zekanın tezahürleri olabilir. Diğer insanlarla o sanal gerçeklikte takılabilir, birlikte sosyalleşebilirsiniz. Metaverse hayranları ve bazı araştırmacılar, buradaki iletişimin, alışık olduğumuz video görüşmelerden daha doğal olabileceğine inanıyor. Mesela avatarınız diğer online görüşmelerin aksine birinin yanına gidip oturabilir, onunla muhabbet etmeye başlayabilir.

Kalıcılık

Bu sanal dünyayı ne zaman ziyaret etmek isterseniz oraya gidebilir, orada kendinize mülk edinebilir, orayı nasıl isterseniz tasarlayabilir ve orada yaşayabilirsiniz. Bir sonraki ziyaretinizde her şey sizin istediğiniz gibi yerli yerinde sizi bekliyor olacaktır.

Gerçek Dünyayla Bağlantı

Sanal dünyadaki sanal olgular, gerçek dünyadaki gerçek şeyleri temsil edebilir. Örneğin, gerçek dünyada gerçek bir drone'u yönlendirmek için metaverse’de sanal bir drone uçurabilirsiniz. Bu iki dünya arasındaki bağlantıya “dijital ikizler” ismi veriliyor.

Metaverse’de başka neler yapabilirim, hayatımıza ne zaman girecek?

Farklı şirketler muhtemelen kendi vizyonlarında farklı yerel metaverse’lere sahip olacaklar. Fakat tıpkı internet gibi bunların da hepsi aslında birbirine bağlı olacak ve birinden diğerine geçiş mümkün olacak.

Aslında hali hazırda oynadığımız bilgisayar oyunları bu duruma küçük bir örnek olabilir.

Bunun yanında pandemi çağı gerçeklerinde, sosyal mesafe kurallarına uyarak yeni insanlarla tanışıp sosyalleşebileceğiz.

Bunların hepsinin yanında, Stephenson'ın metaverse’e ilişkin orijinal vizyonu çok heyecan vericiydi, ancak aynı zamanda bağımlılıktan suçluluğa ve demokratik kurumların erozyonuna kadar hem çevrimiçi hem de gerçek dünyadaki zararlar açısından kötü olasılıklarla doluydu. İlginç bir şekilde, Stephenson'ın metaverse tanımı çoğunlukla büyük şirketlere aitti ve hükümetler büyük ölçüde önemsiz kâğıt işleri yapılan yerler olarak görülüyordu.

Dünyanın dört bir yanındaki büyük teknoloji şirketleri ve hükümetler arasındaki gizlilik anlaşmaları, fikir özgürlüğü ve çevrimiçi ortamlarda alınabilecek zararlar göz önüne alındığında, ne tür metaverse oluşturmak istediğimizi ve onu kimin yaratacağını, sahipleneceğini ve düzenleyeceğini ciddi olarak düşünmeliyiz.

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum