Bir Astronota Göre, Uzayda Kalp Masajı (CPR) Böyle Yapılır
Astronot Samantha Cristoforetti, hayat kurtaran prosedürün mikro yerçekiminde nasıl yapıldığını gösteriyor.

Kardiyopulmoner resüsitasyon (CPR), olduğundan daha yaygın olarak bilinmesi gereken hayat kurtarıcı bir prosedürdür. Dünya çapında sayısız insana yararı olmuştur ve Avrupa Uzay Ajansı astronotu Samantha Cristoforetti, uzayda da nasıl hayat kurtarabileceğini bize çevrimiçi göstermeye karar verdi.

Dünya'da CPR, bir kişinin göğsüne bastırmak ve kalbin atışını sürdürecek kompresyonlar uygulamak için vücut ağırlığımızı kullanmamıza dayanır. Sadece ellerle CPR sırasında, bu kompresyonlar dakikada 100 ila 120 kez tekrarlanır. Ancak Uluslararası Uzay İstasyonunda ağırlığınızı kullanamazsınız.

Mikro yerçekimi nedeniyle, sadece bir kompresyon yapmak sizi kişinin vücudundan uzaklaştıracaktır. Bu, dinamiğin üçüncü yasasıdır: Her etki için eşit ve zıt bir tepki vardır. Bu yüzden kendinizi sabitlemenin bir yolunu bulmalısınız.

Cristoforetti videoda, "En sevdiğim teknik baş aşağı durmak ve 'tavandan' ayaklarımla itmek." diye açıklıyor.

Tweet linki.

 

Cristoforetti ve meslektaşlarının üzerinde çalıştığı CPR masası da, kurtarıcının dik kalmayı tercih etmesi durumunda kendisini ona bağlamasına imkan verecek bir kayışla birlikte gelir. Resüsitasyon maskesinden iki nefesle 30 kompresyon arasında dönüşümlü olarak, suni solunumla CPR uygularlar. Tekrar başlamadan önce.

Mevcut seferde Kjell Lindgren adında bir tıp doktoru var, ancak her zaman olmuyor. Bu nedenle ekip, her ihtimale karşı hazır olmak için düzenli olarak CPR eğitimi alır.

Bu içerik IFLSCIENCE’da yayınlanmıştır.

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum