Bilim olimpiyatlarında Türkiye’ye üç ödül birden
Dünyanın çeşitli ülkelerinden 1000’e yakın projenin katıldığı bu yıl Brezilya’da yapılan Mostratec Bilim Olimpiyatları’nda özel bir okulun öğrencileri akne ve obezite konusundan yaptıkları projelerle ikinci ve dördüncü oldu.

Dünyanın en köklü ve prestijli proje yarışmaları arasında gösterilen 31’inci Mostratec Bilim Olimpiyatları’nda Cevizlibağ Doğa Okulu Yiğit Koçak ve Gaye Alara Özkman ile Bursa Çekirge Doğa Okulu öğrencisi Berat Karaduman ödül kazandı. Brezilya’da gerçekleştirilen ve 1000’e yakın proje arasından finale kalanların değerlendirildiği yarışmaya, Cevizlibağ Doğa Okulu 11’inci sınıf öğrencileri Yiğit Koçak ve Gaye Alara Özkaman, biyoloji öğretmenleri Gizem Türer’in bilimsel danışmanlığında hazırladıkları obeziteye ilişkin ‘Fight against obesity with newly detected herbal hormones’ adlı proje ile katıldı. Jüri değerlendirmesi sonucu dünya ikinciliğini kazanan proje, ayrıca Türkiye’den katılan projeler arasında en iyisi seçilerek onur ödülüne değer bulundu.

Bursa Çekirge Doğa Okulu 12’nci sınıf öğrencisi Berat Karaduman ise, biyoloji öğretmeni Gizem Güler’in bilimsel danışmanlığında hazırladığı ‘Usage of Organic Wastes and Some Plants for Acne Bacteria Instead of Chemical Methods’ başlıklı projesiyle dünya dördüncüsü oldu.

Obezite ve akneye çözüm aradılar

Ödül alan projelerden “Fight against obesity with newly detected herbal hormones” adlı proje, bitkilerde yeni bulunan, tokluk hissi veren ve metabolizma hızına etki eden hormonlarla günümüzün en büyük sağlık problemlerinden obeziteye karşı çözüm öneriyor. “Usage of Organic Wastes and Some Plants for Acne Bacteria Instead of Chemical Methods” projesi ise ergenlikte önemli bir sorun olan sivilcelerin önlenmesi ve yayılmasında kimyasal ilaçlar yerine bitkisel çözüm yolları araştırıyor.

Kaynak
http://www.hurriyet.com.tr/bilim-olimpiyatlarinda-turkiyeye-uc-odul-40267658

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum