Bir Rus Kapsülü Daha Sızıntı Yaptı Ve Kozmonotların Eve Yolculuklarını Geciktirdi
Bir Rus Kapsülü Daha Sızıntı Yaptı Ve Kozmonotların Eve Yolculuklarını Geciktirdi

Roscosmos, yine bir uzay aracıyla ilgili bazı sorunlar yaşıyor gibi görünüyor. Aralık ayında, Expedition 68'in üç mürettebatını Uluslararası Uzay İstasyonuna (ISS) teslim eden Soyuz MS-22 uzay aracı, soğutma sıvısı döngüsünde bir sızıntı bildirdi.

Moskova dışındaki Rus Görev Kontrol Merkezindeki mühendisler, Poisk laboratuvar modülüne yanaşmış mürettebatsız bir kargo gemisi olan Progress 82'de bir basınç düşüşü kaydettiler.

Bu sızıntıların nedeni bilinmiyor ancak Roscosmos mühendisleri (NASA'daki meslektaşlarının desteğiyle) araştırmaya devam edecek.

Olay, 11 Şubat Cumartesi günü başka bir mürettebatsız kargo gemisinin (Progress 83) Zvezda hizmet modülünün yanaşmasıyla fark edildi. Progress 82 gibi, bu uzay aracı da Expedition 68 mürettebatı için yaklaşık üç ton yiyecek, yakıt ve malzeme taşıyordu.

Bu arada, Progress 82'ye çöpler yüklendi ve 17 Şubat'ta istasyondan ayrılması planlanıyordu, ardından Pasifik okyanusu üzerinde yörüngeden çıkışı yapılacaktı. Mürettebat derhal sızıntıdan haberdar edildi ve onlar için bir tehdit oluşturmadığına karar verildi.

NASA uzmanları, Canadarm-2'deki kameraları kullanarak Progress 82'nin görüntülerini elde etmeyi de içeren sorunu gidermede Rus meslektaşlarına yardım etmeye başladı.

Son güncellemeye göre mürettebat normal uzay operasyonlarına ve bilimsel araştırmalarına geri döndü. Progress 82 ile istasyon arasındaki kapaklar açık, sıcaklıklar ve basınçlar normal. Yetkililer, tüm ISS sistemlerini izlemeye devam ediyor ve o zamandan beri başka herhangi bir sorun bildirilmedi.

Bu son sızıntı, Soyuz MS-22'nin yerini alması için 19 Şubat'ta fırlatılması planlanan yedek bir uzay aracı olan Soyuz MS-23'ün fırlatılmasını erteledi. Bu uzay aracı, NASA astronotu Frank Rubio ve Roscosmos kozmonotları Sergey Prokopyev ve Dmitri Petelin'i getirecekti.

Bu son gelişmeyle birlikte mürettebatsız MS-23 uzay aracının fırlatma tarihi değişecek.

Bu makale ilk olarak Universe Today tarafından yayınlandı.

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum