Uzay Aracı İçin Yeni, Elektrikli İtme Motoru Yörüngede Test Edildi
İyotlu elektrikli itme sistemi bir vakum odasında test ediliyor. (ThrustMe)

Dünya çevresinde dönen uydularda ksenon (Xe) parçacıklarını iyonize edip itmek için elektrik kullanmak, gitmeleri gereken yere gitmelerini sağlar. Ksenon atomlarının kolayca iyonlaşıp itme oluşturmak için yeterince ağır olması faydalı olsa da, gaz hali çok nadirdir, pahalıdır ve depolanması zordur. Ancak, yeni araştırmalar sayesinde bir alternatif olabilir yakın zamanda. İyot gazıyla güçlendirilen bir uydunun yörüngede tam çalışması artık uzay teknolojisi şirketi ThrustMe tarafından gerçekleştiriliyor. Teknolojisi de her zamankinden daha verimli ve uygun maliyetli uydu itme sistemlerine öncülük etmeyi vaat ediyor.

İyotlu itme motorlarının daha önceki yer tabanlı testleri umut verici olsa da, uzayda çalışmasını sağlamak, bunun küçük ölçekli uzay aracı motorlarının geleceği olabileceğinin ve uzay araştırmamızın pratikte devam edebileceğinin en açık işaretidir.

Ekip, 6 Kasım 2020'de fırlatılan NPT30-I2 adlı bir motora sahip 20 kg'lık (44 pound) bir CubeSat uydusunu yakıtlamak için iyot kullandı. Manevralar başarıyla gerçekleştirildi ve iyotun da ksenondan daha yüksek iyonizasyon verimliliği elde ettiği gösterildi.

Daha önce bahsedilen faydaların yanı sıra, iyot bazlı sistemler, mevcut uydulardan önemli ölçüde daha küçük ve daha basit biçimlerde inşa edilebilir: ksenon ve diğer itici gazların aksine, iyot, gaza dönüştürülmeden önce katı halde gemide depolanabilir. Böylece hacimli ve yüksek basınçlı gaz tanklarına gerek kalmaz.

Rafalskyi, "NPT30-I2'nin başarılı bir şekilde gösterilmesi, iyot itmesinin geliştirilmesinde bir sonraki adıma geçebileceğimiz anlamına geliyor. Uzay içi testlerimize paralel olarak, performansı artıran yeni çözümler geliştirdik ve bu yeni teknolojinin sınırlarını daha da zorlamak için kapsamlı bir yer tabanlı dayanıklılık testi kampanyası başlattık." dedi.

Önümüzdeki on yılda on binlerce uydunun yörüngeye fırlatılması bekleniyor, bu nedenle Dünya'yı ve etrafındaki Evreni keşfetmeye ve analiz etmeye devam edilecekse, onları mümkün olduğunca verimli ve uygun maliyetli hale getirmenin yollarını bulmak çok önemli. Uyduları daha uygun maliyetli, daha verimli ve daha kompakt hale getirmek için iyotun kullanılması, uydu takımyıldızlarının nasıl yerleştirilebileceği, birbirlerinden kaçınmak için eğitilebileceği ve faydalı ömürlerinin sonuna geldiklerinde nasıl bertaraf edilebileceği konusunda birçok potansiyel faydaya sahiptir.

Ne yazık ki, zorluklar da hala devam ediyor. İyot oldukça aşındırıcı olduğundan uydu parçalarını korumak için seramikler gereklidir ve şu anda iyot motorları ksenon muadilleri kadar duyarlı değildir. Ancak bu yenilik teknoloji için ileriye doğru atılmış büyük bir adımdır. ThrustMe CEO'su ve kurucu ortağı Ane Aanesland, "Bu tarihi sonuçların yayınlanması yalnızca ThrustMe için değil, genel olarak uzay endüstrisi için de önemlidir. Sonuçlarımızın hakemler tarafından gözden geçirilmiş ve herkesin erişimine açık olması, topluluğa daha fazla güven veriyor ve sektörde bir ölçüt oluşturmaya yardımcı oluyor." dedi.

Araştırma Nature'da yayınlandı.

 

KAYNAK:

https://www.sciencealert.com/iodine-spacecraft-propulsion-has-been-tested-in-orbit

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum