Bilim İnsanları, Alkol Alımını Azaltmak İçin Basit Bir Strateji Öneriyor
Bilim İnsanları, Alkol Alımını Azaltmak İçin Basit Bir Strateji Öneriyor

Araştırmacılar, insanların içki tüketimini azaltmalarını sağlamak için etkili bir yöntem buldular: Aldığınız her bir adet alkolün kanser riskinizi de bir basamak daha artırdığını bilin ve sayarak için.

Normal seviyelerde alkol almak elbette hemen kansere yol açmaz. Ancak alkolde aşırıya kaçmak, kanser, erken ölüm, kalp hastalığı, sindirim sorunları ve artan bunama riski gibi bir dizi sorunla ilişkilidir.

George Küresel Sağlık Enstitüsü'nden ekonomist ve psikolog Simone Pettigrew, "Alkol ve kanser hakkındaki bilgileri belirli bir pratik eylemle (içeceklerini sayarak) eşleştirmenin, içenlerin tükettikleri alkol miktarını azalttığını gördük" dedi.

Çalışma için üç anket doldurulmuştur: İlk anketi 7.995 kişi, 3 hafta sonra bu kişilerin 4.588'i ikinci anketi ve sonra 2.687 kişi son anketi tamamladı. Katılımcılar farklı gruplara ayrıldı ve içkiyle ilgili farklı reklamlar ve mesajlar gösterildi.

Bir kontrol grubuyla karşılaştırıldığında bir kombinasyon göze çarpıyordu: İçkilerinizi saymak için bir öneriyle birlikte, içki ve kanser arasında bağlantı kuran bir TV reklamı, insanların alkol alımını azaltmayı denemelerinde en etkili olanlardan biriydi.

Aynı zamanda, insanların altı hafta boyunca alkol tüketimini gerçekten önemli ölçüde azalttığı tek kombinasyondu.

Pettigrew, "Birçok insan alkolün kanserojen olduğunu bilmiyor" dedi. "Ancak insanlara alkolün kansere neden olduğunu söylemek çözümün sadece bir parçası - ayrıca onlara risklerini azaltmak uğruna harekete geçmeleri için yollar vermemiz gerekiyor."

Dünya Sağlık Örgütü'ne göre, alkol tüketimi dünya çapında erken ölümlerin yüzde 7'sinden sorumludur ve alkol kullanıcılarını sağlık riskleri konusunda daha bilinçli hale getirmek bu sorunu çözmenin bir yoludur.

Sağlık kurumları ayrıca içkiyi daha az erişilebilir ve daha pahalı hale getirmenin yollarını aramış olsa da, nihayetinde sadece kişisel seçimler, alkolle ilgili davranışların uzun vadede değişip değişmeyeceğini belirleyecektir.

Pettigrew, "Alkol zararını azaltma kampanyaları için sınırlı kaynaklar var, bu nedenle en iyi çalışma şansına sahip olduklarından emin olmak için hangi mesajların en iyi yankılandığını bulmak önemlidir" dedi.

Araştırma Addictive Behaviors'da yayınlandı.

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum