Avustralya'ya 4.5 Milyar Yaşındaki Bir Meteor Düştü
Araştırmacılar Mars'ın ötesinden gelmiş olan ve 4.5 milyar yaşında olan bir meteorun birkaç gün önce Dünya'ya düştüğünü belirttiler.

Mars ile Jüpiter arasındaki göktaşı kemerinden geldiğine inanılan bu 4.5 milyar yaşındaki göktaşı, Avustralya Curtin Üniversitesi jeologu Phil Blandtarafından bulundu.

1.7 kg ağırlığı olan uzay cismi, 32 adet uzaktan kumanda edilebilen kamera sayesinde tespit edildi. Bu gözlem cihazları sayesinde, atmosfere giren, ateş topuna dönüşen her cisim gözlenebiliyor.

27 Kasım günü, bazı kameraların büyük parlak bir ışığı tespit etmeyi başardığı, o andan sonra Bland’ın takımı cismin yörüngesini saptamaya çalışıp, nereye düşeceğini anlamaya çalıştığı aktarıldı. Göktaşının, yanmadan önce atmosferden geçebilecek kadar büyük olduğu da aktarılan bilgiler arasında yer alıyor.

Düşen göktaşı tespiti

Drone ve alan tarayıcıları kullanılarak, Güney Avustralya’da bulunan Eyre Gölü çevresi arandıktan sonra göktaşı, çamurun içine saplanmış olarak bulundu. Sert yapıdaki cismin kondrit göktaşı olduğu tahmin ediliyor, bu yüzden çok da nadir bir sonuç beklenmiyor.

4.5 milyar yaşında olduğu tahmin edilen göktaşı, Dünya’dan daha yaşlı. Tabi göktaşlarını düşünürsek, çoğunun Dünya’dan daha yaşlı olduğunu bilmek gerekiyor. Şimdi bilim insanları, taşı kesip daha detaylı yaş bilgileri edinmeye çalışacak.

Ayrıca yörüngesiyle ilgili tam bilgi alınmaya da çalışılacak. Şu ana kadar bilinen 50 bin adet göktaşı koleksiyonu mevcut, ancak sadece 20 tanesinin yörüngesi biliniyor.

Kaynak
http://shiftdelete.net/dunyaya-goktasi-dustu-67480

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum