Mars'ta Dünyevi Sesleri (Kendi Sesinizi Bile) Duymanın Nasıl Olacağını Dinleyebilirsiniz
Mars'ta Dünyevi Sesleri (Kendi Sesinizi Bile) Duymanın Nasıl Olacağını Dinleyebilirsiniz

Mars'taki ses hızı üzerine yapılan son araştırmalar, Kızıl Gezegeni keşfetmeye tamamen yeni bir boyut kazandırmaya devam ediyor. Mars'ın büyük çoğunlukla karbondioksitten oluşan daha soğuk ve ince atmosferi büyüleyici etkilere yol açıyor.

Los Alamos Ulusal Laboratuvarı'ndan orjinal çalışmanın yazarlarından Baptiste Chide, Amerika Akustik Topluluğunun 182. toplantısında yapılan bir tartışmada, Perseverance tarafından kaydedilen seslerin ilk yılının sadece beş saate ayrıştırıldığı açıkladı. Bazılarını buradan dinleyebilirsiniz.

Araştırmacıların ana fikri, Mars'ın ne kadar sessiz olduğu. Dünya’nın atmosferinin sadece yüzde 1'i kadar olan seyrek atmosfer, seslerin Dünya'dan yaklaşık 20 desibel daha düşük çıkmasına sebep olur ve Mars'ta doğal oluşan seslerin çoğu rüzgardan gelir.

Chide yaptığı açıklamada, "O kadar sessiz ki, bir noktada mikrofonun bozulduğunu düşündük!" dedi.

Mevsimler boyunca sıcaklıktaki değişiklikler atmosferik değişikliklere yol açar ve buna karşılık ses yüksekliği yaz ve kış arasında yaklaşık yüzde 20 oranında değişebilir. Ayrıca, karbondioksit, mesafeyle birlikte tiz sesleri azaltmada daha iyi olma eğilimindedir.

Keşif aracı, yüksek frekanslı seslerin düşük frekanslardaki seslerden daha hızlı yayıldığı teorisini doğrulamaya yardımcı oldu. Bunu lazerini ateşleyerek yaptı, ki bu şaşırtıcı bir şekilde Mars'ta duyulabiliyordu.

https://www.youtube.com/watch?v=_ohe_6VeULQ

Chide, "Mars, atmosferi oluşturan karbon dioksit molekülünün benzersiz özellikleri nedeniyle, bunun duyulabilir bant genişliğinde gerçekleştiği güneş sistemindeki tek yer." dedi.

Seslerin tümü NASA web sitesinde yer almaktadır ve hatta kendi sesinizi kaydederek Mars'ta nasıl duyulacağını bile deneyimleyebilirsiniz.

Bu içerik IFLSCIENCE’da yayınlanmıştır.

 

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum