Astronomi ve Uzay Bilimlerinin 10 Yıllık İlerleme Raporu Açıklandı
Astronomi ve Uzay Bilimlerinin 10 Yıllık İlerleme Raporu Açıklandı

Önümüzdeki 10 yılın astronomi ve astrofizikte karşımıza neler getirebileceğine dair artık kaba bir taslağa sahibiz.

ABD Ulusal Bilimler, Mühendislik ve Tıp Akademileri Birliği (NASEM), önümüzdeki 10 yılda astronomi ve astrofizik araştırmaları için bilimsel öncelikleri ve finansman önerilerini ortaya koyan bir  araştırma raporu yayınladı.

"2020'ler için Astronomi ve Astrofizikte Keşfe Giden Yollar" adlı belge, disiplinlerin odaklanması gereken en önemli üç öğeyi tanımlıyor: yaşanabilir ötegezegenlerin keşfi ve incelenmesi, kara deliklerin ve nötron yıldızlarının keşfi, evren ve galaksilerin kökeni ve evrimi hakkında daha iyi bir anlayış. Belge, bunların yanında, astronomiyi daha kapsayıcı ve çeşitli bir alan haline getirmenin önemini vurguluyor.

NASEM’in araştırma yürütme komitesi eş başkanı Fiona Harrison yaptığı açıklamada, "Bu rapor, gelecek 10 yıl için astronomi ve astrofizikte iddialı ve ilham verici bir vizyon ortaya koyuyor" dedi.

 Ayrıca, California Institute of Technology'de fizik, matematik ve astronomi bölümü başkanı olan Harrison, “stratejik uzay projelerini planlarken bir yandan da yıldızların yörüngesinde dönen, üzerinde yeni yaşamlar arayabileceğimiz yeni dünyalar bulma misyonu ile yola çıkıyoruz” dedi. Bu amaçla önümüzdeki 10 yılda New Mexico’da bulunan gözlem evine 10 kat daha hassas yeni bir teleskop yerleştirilecek. Ayrıca araştırma, NASA’ya 2022 ile 2032 yılları arasında daha gelişmiş ve büyük birkaç yeni teleskop geliştirmesi yönünde tavsiyelerde bulundu.

Araştırma raporuna göre yeni uzay programı için ilk görev, evreni kızılötesi, optik ve ultraviyole dalga boylarında görüntüleyen ve diğer enstrümanların bıraktığı boşluğu dolduran bir uzay teleskopu olmalı. Hubble Uzay Teleskobu optik ve morötesi ışık kullanırken, James Webb teleskobu da evreni kızılötesi olarak görecek. Optik ve kızılötesi dalga boylarında gözlemyapacak ve 2040’ta uzaya gönderilmesi planlanan yeni teleskobun maliyetinin ise yaklaşık 11 milyar dolar olacağı belirtiliyor.

Ulusal Akademiler (NASEM), gezegen bilimi ve Dünya bilimi de dahil olmak üzere çeşitli alanlar için on yıllık araştırma raporları hazırlar. Bu raporlar politikacıların, o alanda ülkenin yönünü belirlemesi açısından bir bilgilendirme raporudur. Kapsadığı alanlarda, o alanın önde gelen araştırmacıları tarafından hazırlanan bu belgeler çok ayrıntılı çalışmaları içermektedir. Örneğin, yeni yayınlanan bu astronomi ve astrofizik araştırması 614 sayfa uzunluğundadır. Bu 10 yılın raporları ise Covid19 nedeni ile 1 yıl gecikmeli yayınlanabildi.

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum