Evde Hazırlanmış Roket Yakıtı Yapan Öğrenci Yurtta Kaosa Neden Oldu
Evde Hazırlanmış Roket Yakıtı Yapan Öğrenci Yurtta Kaosa Neden Oldu

Felaket senaryolar için gerçek bir tarif arıyorsanız, "ev yapımı" ve "roket yakıtı" başlıklarından başkasına bakmayın. Ne yazık ki, Utah, Brigham Young Üniversitesi'nden bir öğrenci, roket yakıtının kendin yap versiyonunu yapmanın iyi bir fikir olacağını düşündü ve sonu beklenilebileceği gibi oldu: büyük ateş topu, tüm yurdu dolduran püskürmeler, yaşama alanı elinden alınmış 22 üzgün öğrenci…

Heritage Halls öğrenci yurtlarında yangın alarmı duyulmasının ardından olay yerine polis ve itfaiye ekipleri geldi. İncelemeler yapılırken binayı su bastı ve bu sırada yoğun bir yangın kalıntıları da hala yanıyordu. İtfaiye kısa sürede yangını söndürdü ve olay yerini güvenlik altına aldı.

Yangının sebebinin bir öğrencinin ocakta kendin yap roket yakıtı yaratmaya çalışması olduğu ortaya çıktı. BYU polis departmanının bir Facebook gönderisinde, “Roket yakıtı uçucudur. Yurtta yapılan roket yakıtı ocakta olduğu gibi patlayarak şiddetli bir ateş topuna dönüştü ve mutfağı hızla sardı. Yangını söndürmek için fışkırtma sistemi devreye girdi.” şeklinde paylaşım yapıldı.

 

Fıskiye, bilinmeyen bir nedenle tam ortasında bir tuvaletin bulunduğu ortak mutfak alanının tamamen sular altında kalmasına neden oldu. Bir ev deneyi için roket yakıtı miktarının nispeten küçük olmasını bekleyebilirsiniz, ancak aslında oldukça önemli bir miktardı.

Washington Post tarafından bildirilen bir açıklamada, BYU Polis Teğmen Jeff Long, "Az bir miktar değildi. Gerçekten felaket olabilirdi." dedi.

Öğrencinin tam olarak ne tür bir itici yakıt hazırladığı belli olmasa da yangına bakılırsa, muhtemelen kontrollü bir laboratuvarda saklanması daha iyi olacak bir şeydi.

BYU polis departmanı gönderilerinde, “Neyse ki kimse yaralanmadı, ancak bu mutfak kimyager olayının neden olduğu sel nedeniyle bazı yurt sakinleri evlerini terk edecek. Lütfen deneylerinizi laboratuvarda ve eğitimli profesyonellerin gözetiminde tutun.” yazdı.

Yurtta yaşayanlar artık ortalık temizlenirken başka bir yerde kalmak zorunda. Söz konusu "roket adam" ise şimdi cezai suçlamalarla karşı karşıya kalabilir ve en az 100.000 $'a eşit olan zararlar için para cezasına çarptırılabilir.

"Bu durumun çok daha kötü olabileceği açık, kimse yaralanmadığı için minnettarız. Öğrencileri çevrelerindeki koşulların farkında olmaya ve eylemlerinin sadece kendilerini değil, başkalarını da etkileme potansiyeline sahip olduğunu düşünmeye çağırıyoruz.” dedi yurt görevlileri.

 

Kaynak:

https://www.iflscience.com/technology/student-making-homebrewed-rocket-fuel-on-stovetop-causes-chaos-in-dorm/Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum