Astrofotoğraf, Uzay Yürüyüşü Üzerindeki Astronotların Fotoğrafını Dünya'dan Çekti
Astrofotoğraf, Uzay Yürüyüşü Üzerindeki Astronotların Fotoğrafını Dünya'dan Çekti

Astrofotoğrafçılar genellikle Dünya'dan uzak galaksilerin, gezegenlerin ve uyduların nefes kesici görüntülerini üretirler. Ancak Dr. Sebastian Voltmer geçen hafta çok farklı ve inanılmaz bir şey yakaladı. Astronotlar Matthias Maurer ve Raja Chari dışarda bir uzay yürüyüşü gerçekleştirirken Uluslararası Uzay İstasyonunu (ISS) fotoğrafladı. Bu, iki astronotu aynı anda bir uzay yürüyüşünde yakalayan ilk yer tabanlı görüntü olabilir.

Ist möglicherweise ein Bild von Text „Spacewalker Astronauts Raja Chari & Matthias Outside the nternationa Space Station Live Stream March 23, 2022 Raja Chari Matthias MatthiasMaurer Maurer NewCameraInstalled New Camera Installed Ground based image March 2022 © Sebastian Voltmer Comp by“

Fotoğraf 23 Mart'ta Almanya'daki Sankt Wendel'den çekildi. Burası, Avrupa Uzay Ajansı'ndan (ESA) Maurer'in memleketidir. Maurer için uzay yürüyüşü ilkti ve NASA'dan Chari ile birlikte harici bir kamerayı değiştirmek, Columbus modülüne yeni bir güç kablosu takmak ve radyatör ışını valf modülüne hortumlar takmak gibi bir dizi görev üzerinde çalıştılar. Bu sonuncusu, uzay istasyonunu doğru sıcaklıkta tutan sistem için önemlidir.

https://www.youtube.com/watch?v=peozuHGLihg

Toplamda altı saat 54 dakika süren araç dışı etkinlik, başlarda kamerası ve ışığıyla ilgili bazı sorunlar yaşayan Maurer için kesinlikle olaylı geçti. Ayrıca miğferinde bir miktar su birikmişti. Maurer hiçbir zaman risk altında değildi, ancak bu iki astronotun gösterdiği gibi, kaskınızdaki su çok tehlikeli olabilir.

ESA astronotu arkadaşı Luca Parmitano, 2013'teki bu olay nedeniyle neredeyse uzayda boğuluyordu, NASA'dan Garett Reisman ise 2000'lerin sonlarında başına geldiğinde bir uzay yürüyüşünde boğulabileceğinden korkuyordu. Neyse ki, hepsi iyiydi.

Artık Maurer kendisini sadece ISS'den gelen yakın çekim videoda değil, Voltmer'in harika görüntüleri sayesinde 400 kilometre öteden de görebiliyor.

Kaynak:

https://www.iflscience.com/space/astrophotographer-snaps-incredible-photo-of-astronauts-on-a-spacewalk-from-earth/Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum