Aşırı Sıcaklık 2100'lü Yıllara Kadar Gezegenimizi Çok Tehlikeli Hale Getirecek
Aşırı Sıcaklık 2100'lü Yıllara Kadar Gezegenimizi Çok Tehlikeli Hale Getirecek

Dünya ısınıyor ve ekvator çevresindeki birçok bölgede yaşanabilirliği tehdit ediyor.

Bu aşamada, küresel ısınmayı sanayi öncesi seviyelerin 2 ˚C üzerinde sınırlayabilsek bile, yeni tahminler 2100 yılına kadar Hindistan, Arap yarımadası ve Sahra altı Afrika dâhil olmak üzere tropik ve subtropiklerin, bir yılın çoğu gününde tehlikeli derecede sıcak olacağını gösteriyor.

Bu arada dünyanın orta enlemleri, her yıl yoğun ısı dalgaları yaşayacak. Örneğin, Amerika Birleşik Devletleri'nin Chicago şehrinde, araştırmacılar yüzyılın sonuna kadar tehlikeli ısı dalgalarında 16 kat artış öngörüyorlar.

Bu kaderden kaçma şansımız var mı? Isınmayı sanayi öncesi sıcaklıkların 1,5 ˚C'nin altına düşürmemiz için öngörülen olasılık yaklaşık yüzde 0,1. Araştırmacılar dünyanın 2050 yılına kadar 2 ˚C ısınmayı aşacağını söylüyorlar.

Bu durumda, araştırmacılar "aşırı derecede tehlikeli seviyede sıcaklık, Sahra altı Afrika'da, Arap yarımadasının bazı bölümlerinde ve Hint alt kıtasının çoğunda iklimin düzenli bir özelliği olacak" diyorlar.

Dünya hızlı ve yaygın uyum önlemlerini uygulamak için birlikte çalışamazsa, muhtemelen çok sayıda ölüm olacaktır. Sıcaklıkları azaltabileceğimiz küçük ayrıntı, yine de önemlidir.

Son tahminler, küresel ısınmanın küresel olarak ısıyla ilgili her üç ölümden birinden zaten sorumlu olduğunu gösteriyor.

Bu oranlara dayanarak, diğer çalışmalar, iklim değişikliği gezegenimiz üzerindeki kontrolünü sıkılaştırdıkça, insanların ölümleri önümüzdeki 10 yıllarda rekor sayılara ulaşacak.

Bununla birlikte, insanların ısı stresiyle nasıl başa çıktığı karmaşıktır. Mevcut tahminler, yalnızca belirli sıcaklıklara kadar bağıl nemi hesaba katan Isı İndeksi olarak bilinen bir metriğe dayanmaktadır.

Bu, araştırmacılar tarafından ısı stresini ölçmek için kullanılan geleneksel ölçümdür, ancak son araştırmalar, insan vücudunun bu indeksin gösterdiği kadar ısı ve nem ile baş edemeyebileceğini buldu.

Hâlihazırda, Isı İndeksi'nde 93 °C hayatta kalınabilen üst sınır olarak kabul edilir.

Ancak yüzde 100 nemde, yeni araştırmalar genç ve sağlıklı insanların bile 31 °C'yi geçemeyebileceğini gösteriyor.

Bununla birlikte, geleneksel Isı İndeksinde, sıcaklıklar 40 °C'yi (103 °F) aştığında tehlikeli ve 51 °C'yi aştığında ise son derece tehlikeli olarak kabul edilir.

Bunlar, mevcut çalışmanın gelecekteki yaşanabilirliği tahmin etmek için kullandığı eşiklerdir.

1979 ile 1998 arasında, tropik ve subtropiklerde her yıl günlerin yüzde 15'inde tehlikeli Isı İndeksi eşiği aşıldı.

Bu süre zarfında, Isı İndeksi'ne göre sıcaklıkların aşırı derecede tehlikeli hale gelmesi nadirdi.

2050 yılına kadar tropik bölgelerde, tehlikeli Isı Endeksi her yıl günlerin yüzde 50'sinde sınırı aşabilir. 2100'e gelindiğinde ise bu oran çokdaha fazla artacak.

Dahası, o günlerin yaklaşık yüzde 25'i o kadar sıcak olabilir ki, son derece tehlikeli eşikleri aşabilirler.

Yazarlar, "Büyük emisyon azaltımları olmadan, küresel tropik ve subtropiklerin büyük bölümlerinin, yüzyılın sonuna kadar yılın çoğunluğu için 'tehlikeli' kabul edilenden daha yüksek Isı İndeksi seviyeleri yaşaması muhtemeldir" diyorlar.

Bunun sağlıksal ve toplumsal sonuçları kuşkusuz çok derin olacaktır.

Çalışma Communications Earth & Environment'da yayınlandı.

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum