Artemis, İkinci Girişimin Ertelenmesinden Sonra Ekime Kadar Fırlatılmayabilir
Bir sızıntı, ikinci fırlatma girişimini engelledi ve şimdi daha da uzun süre beklememiz gerekebilir.

Artemis I, beklenmedik bir başka sorundan dolayı tekrar ertelendi. NASA'nın mega Ay roketi Uzay Fırlatma Sistemi'nin (SLS) çekirdek aşamasında yakıt yüklenirken sıvı hidrojen sızıntısı gelişti. NASA, başka bir "Eylül başı" fırlatma girişimini çoktan reddetti, bu yüzden Ekim ayına bakıyor olabiliriz.

Hem profesyoneller hem de NASA'nın bir sonraki büyük Ay macerasının başlangıcına tanık olmak isteyenler için açık bir hayal kırıklığı var, ancak Artemis I her şeyden önce bir test. SLS ve Orion uzay aracı daha önce hiç uzaya gönderilmedi, bu yüzden görev mürettebatsız ve ilk mürettebatlı Artemis görevlerinin olması beklenenden daha uzun. Amaç, insanların yanına yaklaşmalarına izin verilmeden önce en yüksek güvenlik kesinliğine sahip olmaktır.

NASA başkanı Bill Nelson bir basın toplantısında “İki ertelemenin maliyeti arızadan çok daha azdır.” dedi. “Doğru olduğunu düşünene kadar fırlatmayız.”

Görev ekibi, bir sonraki fırlatma girişiminin ne zaman gerçekleşeceğine karar verecek. İlk olası fırlatma penceresi 19 Eylül'de açılıyor ve 29-30 Eylül hariç tutulsa da 4 Ekim'de kapanıyor. Bir sonraki 17 Ekim'de başlıyor ve 31 Ekim'de sona eriyor.

Sızıntının olası bir kaynağı, yakıt doldurma işleminden önce sisteme gönderilen bir komutun yanlışlıkla roketin tankındaki basıncı artırması. Bu, contanın kaymasına ve sızıntıya neden olmuş olabilir. Ekip, sızıntıdan bunun sorumlu olup olmadığını veya tamamen başka bir şeyin neden olup olmadığını araştırıyor.

Eylül sonu/Ekim başı fırlatma, dört astronotun bir SpaceX roketiyle ISS'ye fırlatılması nedeniyle daha zor olabilir. Crew-5'in 3 Ekim'de fırlatılması planlanıyor.

Diğer bir sorun ise Artemis'in fırlatma rampasında kalması durumunda Eastern Range tarafından uçuş sonlandırma sistemi sertifikasyonu şartını karşılayamayacak olmasıdır. Bu, SLS'nin beklenmedik ve tehlikeli bir yörüngeye girmesi durumunda kullanılan, roketin kendi kendini imha mekanizmasıdır. Sistem pillerinin her 25 günde bir sıfırlanması gerekir ve bu yalnızca Kennedy Uzay Merkezi'ndeki Araç Montaj Binasında yapılabilir, bu nedenle yeni bir fırlatma tekrar denenmeden önce roketin içeri ve dışarı taşınması gerekecektir.

Bu içerik IFLSCIENCE’da yayınlanmıştır.

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum