Araştırmacılar Demir Adam Gibi Uçan İnsansı Bir Robot Yapıyorlar
Araştırmacılar Demir Adam Gibi Uçan İnsansı Bir Robot Yapıyorlar

Fütüristik insansı robotlar tasarlanırken bilim kurgu filmleri kesinlikle ihtiyaç duyulan bir numaralı şeyi öğretti: bir jetpack. Neyse ki, Istituto Italiano di Tecnologia'dan bilim insanları ekibi, iCub adlı çocuk boyutlarındaki robot için sırt çantası itiş sistemi üzerinde çalışıyor. Ekip, havaya çıkan robotların, yaralı insanları bulmak için arama ve kurtarma ekiplerine benzersiz bir yardım sağlayacağına inanıyor. Aynı zamanda robotun nesneleri manipüle etme ve insanların giremeyeceği alanlara girme gibi yeteneklerini koruyacağına inanılıyor.

Belki de Iron Man'den ilham alan iCub, robotik ellerinin avuçlarında yön değiştirmesine ve kolayca yükselmesine yardımcı olan itiş sistemleriyle donatılacak. Hedefe ulaşıldığında, acil durumlarda iCub kapıları açabilir, vanaları kapatabilir ya da hayatta kalanlar için iç ve dış afet bölgelerini araştırabilir.

Web sitelerinde, “2004 Hint Okyanusu depremi ve tsunamisi 14 ülkede yaklaşık 230.000 insanı öldürdü, 140.000 kişinin yaralanmasına neden oldu ve sonuç olarak 1.74 milyon insanın bakıma alınması ve yerinden edilmesi gerekti. Ne yazık ki, robotik bu felaket senaryolarında uygun fiyatlı çözümler sunmak için hala geride kalıyor. İnsansı robotlar, iç mekan denetimi ve manipülasyon görevleri için kullanılabilir, ancak robotlar dış mekan denetimi ile mücadele eder." diye yazıyor.

İnsansı robotları Arama ve Kurtarma için yeniden tasarlarken robotik ekiplerinin karşılaştığı mücadele budur. Manipülasyon yapabilen (kapıları açan ve nesneleri hareket ettiren) robotlar genellikle nispeten hareketsizdir, keşif için kullanılanlar ise bu işlevsellik ile sınırlıdır. İnsansı bir robota hava hareketi eklemenin bunu düzeltmenin yolu olduğuna inanıyorlar.

Şimdiye kadar yaptıkları araştırmalar, robotun havadayken yüksekliği ve konumu kontrol etmesi için algoritmalar geliştirirken, kollara bağlanacak güçlü türbinleri modellemek için doğru bir test tezgahı geliştirdiler. İlk Iron Man filminin bize öğrettiği gibi, uçuş sırasında doğru kontrolü elde etmek kesin bir bilimdir, 2 dakikalık bir film montajına sığabilecek bir şey değil.

Jet motorlarını gösteren videoları dikkate alınması gereken bir şeyse, bu şey çok hızlı gidecek. "Beş yaşındaki bir çocuğun" boyunda (104 cm) ve motorlar olmadan 33 kilogram ağırlığındaki küçük robota bağlanan iki itiş sistemi, robotun hayatta kalanlara ulaşmasını sağlayacaktı. Araştırmanın ilk günleri olmasına rağmen, şimdiden dünya çapında 40 iCub üzerinde çalışılıyor. 

https://www.youtube.com/watch?v=A6JQpV4Igy4&t=28s

Bu nedenle, deprem ve benzeri afetlerden kurtulanların gördükleri ilk şey, bulundukları yere inen ve konumlarına kurtarma çağrısı yapan bir jetpacking robotu olması çok uzun sürmeyebilir. Gerçekten gelecekteyiz.Kaynak:

https://www.iflscience.com/technology/researchers-are-building-a-humanoid-robot-that-flies-like-iron-man/

 

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum