Astrofotoğrafçılar "En Saçma Derecede Detaylı" Ay Fotoğrafını Çektiler Ve Bu Nefes Kesici
Bu muhteşem görüntüyü oluşturmak için 200.000'den fazla çekim yapıldı.

İki astrofotoğrafçı, Ay'ın "en saçma derecede detaylı" fotoğrafını çekmek için yeteneklerini birleştirdiler ve doğal uydumuz çok güzel.

Andrew McCarthy ve Connor Matherne, son inanılmaz görüntüde birleştirilmesi 250.000 çekim ve aylar alan, birleşik bir görüntü oluşturmak için hatırı sayılır yeteneklerini bir araya getirdiler.

McCarthy, IFLScience'a “Ben ayrıntılardan sorumluyken Connor renkten sorumluydu.” dedi. "Yüksek kaliteli görüntü elde etmek için her birimizin çok sayıda görüntü yakalaması gerekiyordu. Connor tam ay diskinin 50.000 tam renkli çekimini yaparken, ben 200.000 yakın yüzey detay çekimi yakaladım. Birleştirildiğinde, bu bize inanılmaz aslına uygun ve zengin renklere sahip bir son görüntü verdi.”

Instagram linki.

Görüntüye verdikleri adla "The Hunt for Artemis", sonunda insanları Ay'a geri götürecek olan Artemis'in açılış görevinden önce yayınlanan 174 megapiksellik devasa bir çekim. Bu güzel fotoğraf, McCarthy'nin astrofotografi web sitesinde sınırlı sayıda baskı olarak mevcuttur, böylece tanıklık ettiğimiz tarihin küçük bir parçasına bile sahip olabilirsiniz.

Görüntüde gösterilen renkler gerçek, diye temin etti McCarthy, sadece zavallı insan gözlerimiz için süslendi.

IFLScience'a, "Ay'daki renk gerçektir, ancak nispeten ilkel gözlerimizle gözlemlenemeyecek kadar zor algılanır. Bilimsel araçlar çok daha hassastır ve bu küçük renk değişikliklerini tespit edebilir." dedi.

"En renkli alanlar, ay "denizleri" olarak adlandırılan ve Dünya'dan çıplak gözle Ay'daki koyu lekeler olarak görülebilen bazaltik lavlardır. Kırmızımsı alanlar demir ve feldispat açısından zenginken, daha mavi alanlar titanyum açısından zengindir."

An incredibly detailed photo of the Moon showing craters, scars on the surface and ridges

The Hunt for Artemis.

 

Bilimsel araçlar gerçekten de bizim göremediğimiz şeyleri görebilir – JWST bunun en iyi örneğidir, gezegenlerimizi muhteşem kızılötesiyle ortaya çıkarır – ancak her ikisi tarafından kullanılan ekipman da mevcuttur.

Matherne, Ay'ı tam renkli olarak yakalamak için 8 inçlik bir Meade LX80 ACF teleskobu ve bir 7D Mark II DSLR kullanırken, McCarthy, net ayrıntıları yakalamak için ASI174mm kameralı bir Celestron C11 teleskobu ve bir kızılötesi geçiş filtresi kullandı.

McCarthy, Twitter'da, "Bu görüntü, 50 yıl içinde insan tarafından değerlendirilen ilk ay fırlatma aracı olan yaklaşan Artemis I görevine bir aşk mektubu" dedi. Önümüzdeki yıllarda insanlar ay yüzeyine ayak bastıklarında, doğal uydumuzun çok daha muhteşem detaylı görüntülerini bekleyebiliriz.

Tweet linki.

Bu içerik IFLSCIENCE’da yayınlanmıştır.

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum