Amazon Yağmur Ormanlarındaki Ormansızlaşma Ocak Ayının En Yüksek Rekoruna Ulaştı
Amazon Yağmur Ormanlarındaki Ormansızlaşma Ocak Ayının En Yüksek Rekoruna Ulaştı

Yeni hükümet verilerine göre, Ocak 2022'de Brezilya Amazon'daki ormansızlaşma, uydu izlemenin başlamasından bu yana Ocak ayı için en yüksek seviyelere ulaştı.

Brezilya Uzay Ajansı INPE'nin uyduları kullanarak ormansızlaşmayı takip eden DETER-B ormansızlaşma izleme sistemine göre, geçen ay Amazon yağmur ormanlarının tahmini 430 kilometre karesi - Ocak 2021'e göre yüzde 418 - yok oldu.

Seviyeler, DETER-B'nin 2016'da piyasaya sürülmesinden bu yana Ocak ayında görülen en yüksek seviyedir. Aralık-Mart, Amazon'daki yağışlı mevsimdir, bu nedenle ormansızlaşma seviyeleri, genellikle Mayıs ve Kasım arasındaki yangına eğilimli kurak mevsimden daha düşüktür. Bu, yıl geçtikçe Amazon'da daha da yüksek ormansızlaşma seviyeleri görmeyi bekleyebileceğimiz anlamına geliyor.

Ocak ayının en yüksek rekoru, Brezilya dahil 100'den fazla ülkenin 2030 yılına kadar ormansızlaşmayı durdurmayı ve tersine çevirmeyi kabul ettiği COP26 iklim görüşmelerinden sadece aylar sonra geldi. Çevreciler, bu yeni verilerin Brezilya hükümetinin iklim taahhütlerini cesurca rağmen nasıl ciddiye almadığını gösterdiğini söylüyor.

Greenpeace Brezilya sözcüsü Cristiane Mazzetti yaptığı açıklamada, “Amazon bölgesindeki yağmur mevsimi nedeniyle ormansızlaşmanın genellikle daha düşük olduğu Ocak ayında bile yıkım çarpıcı biçimde arttı. Sadece haftalar önce, bu hükümet, muazzam bir artışı ortaya çıkaran yıllık ormansızlaşma rakamlarının açıklanmasını erteledi ve ardından dünyaya Glasgow'daki ormansızlaşmayı çözdüğünü söyledi. Yeni veriler, hükümetin eylemlerinin yeşil yıkama kampanyalarıyla nasıl çeliştiğini bir kez daha ortaya koyuyor.” dedi.

Ormansızlaşma, Amazon'un zengin biyolojik çeşitliliği, iklim değişikliği ve ormana bel bağlayan Yerli toplulukları için felaket anlamına geliyor. Greenpeace Brezilya tarafından yapılan bir analiz, 1 Ocak ile 21 Ocak arasında temizlenen ormanlık alanın yüzde 22,5'inin, muhtemelen tarıma yol açmak için ormanı temizleyen yasadışı toprak yağmacılarının hedef aldığı “işlenmemiş kamu arazisinde” meydana geldiğini buldu.

Ormansızlaşmadaki en keskin artışlardan bazıları 1991 ve 2003 yılları arasında Brezilya Amazonlarında meydana geldi. Yağmur ormanlarının yok edilme oranları 2000'lerin başında görülen seviyelere henüz ulaşmamış olsa da, son birkaç yılda arazi temizlemede bir başka canlanma görüldü. Bu son hamlenin tamamı, sığır eti ve soya fasulyesi gibi tarım ürünlerine yönelik güçlü küresel talebin yanı sıra Jair Bolsonaro'nun hükümeti ve tarım ticaretiyle olan bağları tarafından sabitlenmemiş.

“Aslında hükümet, ormanları yasa dışı yollardan temizlemek veya kamu arazilerine el koymak isteyenler için bulunmaz bir fırsat yarattı; kasıtlı bir çevre denetimi eksikliği var ve bu yasadışı ormansızlaşma dalgasının arkasındakilerin çoğu, Brezilya kongresinin Amazon'daki tüm ormansızlaşmanın en az üçte biriyle bağlantılı bir uygulamayı ödüllendirecek bir yasa çıkarmasını bekliyor." dedi Mazzetti.

 

Kaynak:

https://www.iflscience.com/environment/deforestation-in-brazilian-amazon-rainforest-hits-record-january-high/



Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum