DeepMind, Nükleer Füzyon Reaktöründe Plazmayı Kontrol Etmek İçin Yapay Zekayı Kullanıyor
DeepMind, Nükleer Füzyon Reaktöründe Plazmayı Kontrol Etmek İçin Yapay Zekayı Kullanıyor

Bir tokamak içinde gaz halindeki hidrojen yakıtı, Güneş'in çekirdeğinden daha sıcak plazma haline gelene kadar yoğun ısı ve basınca maruz kalır ve nükleer füzyon için mükemmel bir ortam yaratır. Güçlü manyetik alanlar, bu plazmayı sınırlar, duvarlara dokunmasını ve reaksiyonu sürdürmesini engeller, ancak bu kolay bir başarı değildir. Her bobin, plazmadaki her varyasyona tepki vermeli, onu içermek ve reaktörün çalışmasını sağlamak için mükemmel alanı üretmelidir.

Şimdi, DeepMind ve EPFL'nin İsviçre Plazma Merkezi (SPC), tüm manyetik bobinleri kontrol etmek için birleşik bir sinir ağı oluşturmak için yapay zekadan yararlanan yeni bir yaklaşımla ortaya çıktı ve sınırsız enerji üretimi arayışında önemli bir adım attı. Çalışmaları Nature dergisinde yayınlandı.

Tokamaklar, nükleer füzyon araştırmalarında kullanılan halka şeklindeki makinelerdir ve ekonomik olarak uygulanabilir hale gelirse, gelecekteki potansiyel füzyon reaktörlerinin enerji üretmek için kullanacakları tasarım olmaları muhtemeldir.

Plazma, şimşek gibi bir akımla simit şekli etrafında dönerken, enerji, elektrik yükü olmayan ve manyetik alanlardan etkilenmeyen nötronlar tarafından plazma alanından taşınır. Bu nötronlar, emildikleri bir dış "battaniye" ile çarpışır, malzemeyi ısıtır ve türbinlere güç vermek için buhar üretir.

Manyetik alanı kontrol etmek için, EPFL'nin Değişken Konfigürasyonu Tokamak'ın (TCV) önceki yinelemeleri, her bobin için 19 ayrı algoritma kullandı, plazmayı saniyede binlerce kez araştırdı ve buna göre onu sınırlamak için tepki verdi.

Bu yeni yaklaşım, belirli plazma konfigürasyonlarını korumak için her bir bobinin değişken voltajını kontrol eden DeepMind tarafından tasarlanan bir AI kullanır. Araştırmacılar onu gerçek anlaşma üzerinde kullanmadan önce, tokamak üzerindeki sistemleri kopyalamak için özel olarak tasarlanmış bir simülasyon üzerinde kullandılar.

Algoritma bir kez eğitildikten sonra, gereken tam ayarları kullanarak belirli plazma konfigürasyonları üretebilir ve hatta çeşitli plazma şekilleri oluşturabilir ve tek bir simülasyonda iki plazmayı koruyabilir.

Daha sonra, gerçek tokamak üzerinde test edildi ve sonuçlar, simülasyonda daha önce elde ettiği başarıyı taklit ederek son derece umut vericiydi.

Yapay zekanın plazma kullanarak oluşturabileceği bazı şekiller.

 

Tabii ki, bu, füzyon enerjisinin nihai bulmacasının yalnızca bir anahtarıdır, ancak doğru yönde atılmış büyük bir adımdır.

İngiltere'de Profesör olan Gianluca Sarri, "Bu bir kez yapıldığında, bu hikayenin sonu değil. O zaman onu bir elektrik santrali yapmak zorundasınız. Ve bu yapay zeka, bence, ileriye giden tek yol. Çok fazla değişken var ve bunlardan birinde küçük bir değişiklik, nihai çıktıda büyük bir değişikliğe neden olabilir. Manuel olarak yapmaya çalışırsanız, bu çok uzun bir süreç.” dedi.

 

Kaynak:

https://www.iflscience.com/technology/deepmind-uses-ai-to-control-plasma-in-nuclear-fusion-reactor/
Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum