ABD Toprağı Olması Gerektiğinden 1000 Kat Daha Hızlı Aşınıyor
ABD Toprağı Olması Gerektiğinden 1000 Kat Daha Hızlı Aşınıyor

Amerika Birleşik Devletleri geleceğini sürekli yıpranan bir temel üzerine inşa ediyor.

Dünyanın en verimli tarım bölgelerinden biri olan Midwest'te araştırmacılar, mevcut toprak erozyonunun modern tarımın yükselişinden öncekinden 1000 kat daha fazla olduğunu hesapladılar.

Bu, ABD Tarım Bakanlığı'nın (USDA) toprak yönetimi yönergelerinde belirtilene göre izin verilmesi gerekenden çok çok daha fazla toprak kaybı anlamına geliyor.

Massachusetts Üniversitesi (UMass) Amherst'te yüksek lisans tezinin bir parçası olarak araştırmayı tamamlayan jeolog Caroline Quarrier, "İlk kez, Orta Batı'daki doğal erozyon oranlarının ne olduğunu biliyoruz" diyor. "Ve artık Avrupa-Amerika yerleşiminden önceki erozyon oranını bildiğimiz için, modern tarımın süreci ne kadar hızlandırdığını tam olarak görebiliriz."

Çalışma, Quarrier ve meslektaşlarının ABD'nin Orta Batı'sında tarım tarafından bozulmamış 14 yerli bozkırın üst toprağında tespit ettiği, berilyum-10 olarak bilinen nadir bir elementin varlığına dayanıyor.

Berilyum-10, Samanyolu'ndan gelen kozmik ışınlar gezegenimizi delip geçtiğinde çoğunlukla Dünya atmosferinde oluşur. Yarı ömrü binlerce hatta milyonlarca yıllık erozyon oranlarını ortaya çıkarabilir.

Quarrier ve meslektaşları, modern tarımdan önce, Iowa, Minnesota, Güney Dakota, Nebraska ve Kansas'taki çayırlardaki ortalama erozyon oranlarının yılda yaklaşık 0,04 milimetre olduğunu buldu. Yaklaşık 12.000 yıl öncesine, son Buzul Çağı'na kadar uzanan durum buydu.

Ama durum değişti. İncelenen doğal çayırlara bitişik tarım alanlarından yapılan önceki ölçümler, bu ekili alanların üst toprağı çok daha yüksek oranlarda kaybettiğini gösteriyor - bazı yerlerde 1000 kat daha hızlı.

USDA'nın mevcut sürdürülebilirlik kuralları, Orta Batı'daki üst toprağın her yıl yalnızca bir milimetre toprak erozyonuna dayanabileceği fikrine dayanmaktadır.

Ancak bu 'temel' erozyon seviyesinin, Quarrier ve meslektaşlarının hesapladığı ortalama tarım öncesi erozyon oranlarından 25 kat daha fazla olduğu ortaya çıktı. Başka bir deyişle, bu son rakamlara göre, USDA'nın bu yerler için 'tolere edilebilir' olarak gördüğü erozyon, doğal erozyon oranlarının çok çok üzerinde.

Bu endişe verici çünkü bu hızla Amerika'nın üst toprağı kendini toparlayamıyor; daha hızlı yok oluyor.

2022'nin başlarında, UMass Amherst'teki aynı araştırmacılardan bazıları, Orta Batı'daki tarım alanlarının Avrupa-Amerika yerleşiminden bu yana yılda ortalama 2 milimetre toprak kaybettiğini buldu. Bu, kabaca 160 yılda yaklaşık 57,6 milyar metre üst toprağın kaybolmasına eşdeğer.

Artık onların son araştırmalarından Orta Batı'daki doğal erozyon oranlarının geçmişteki tahminlerden çok daha yavaş olduğunu bildiğimize göre, bu, toprağı bugün olduğumuz oranda sürmenin sonuçlarının bilim insanlarının tahmin ettiğinden bile daha kötü olduğunu gösteriyor.

ABD Midwest'in hızla bozulması, gelecekteki tarımsal üretimi ve değerli yaşam alanlarını tehdit ediyor.

İklim krizi döneminde, gezegenimizin üst toprağının sağlığını korumak her zamankinden daha önemli.

Dünya şu anda yiyeceğinin yüzde 95'ini toprağın bu üst katmanında yetiştiriyor ve yakın zamanda Birleşmiş Milletler (BM), gezegenimizin toprağını korumaya başlamazsak dünyanın biyolojik çeşitlilik kaybına ve yaygın altyapı hasarına maruz kalacağı konusunda uyardı.

Böyle devam edemeyiz.

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum