ABD Donanması’nın İlk Test Gösterileri, Tamamen Elektrikli Lazer Silahı Drone'larını ve Füzeleri Düşürebilir
ABD Donanması’nın İlk Test Gösterileri, Tamamen Elektrikli Lazer Silahı Drone'larını ve Füzeleri Düşürebilir

Şubat ayında ABD Donanması, Lockheed Marting tarafından tasarlanan ve üretilen tamamen elektrikli bir lazer silahı olan Katmanlı Lazer Savunmasını (LLD) ilk kez başarıyla test etti. Bu silahın amacı, ister havada ister denizde olsun, gelen ses altı füze hedeflerini etkisiz hale getirmek ve hatta yok etmektir.

LLD, optik göz kamaştırıcı oluşturabilir, sensörleri devre dışı bırakabilir ve bir hedefi imha noktasına kadar ısıtabilir. Deniz Araştırmaları Ofisi (ONR) tarafından ABD Ordusu'nun New Mexico'daki White Sands Füze Menzilindeki Yüksek Enerjili Lazer Sistemleri Test Tesisinde yürütülen testlerde, LLD sabit kanatlı hava araçlarını, dört pervaneli helikopterleri ve hatta yüksek uçakları takip edip vurdu. -Ses hızından daha yavaş hareket eden seyir füzeleri için bir vekil olan hızlı dronlar.

Deniz Araştırmaları Komutanı Tuğamiral Lorin C. Selby yaptığı açıklamada, “LLD gibi yenilikçi lazer sistemleri, deniz muharebe operasyonlarının geleceğini yeniden tanımlama potansiyeline sahip. Filoya dönüştürücü yetenekler sunuyorlar, çeşitli tehditleri ele alıyorlar ve mevcut savunma sistemlerini tamamlamak ve yüksek yoğunluklu çatışmalarda sürekli ölümcüllüğü artırmak için derin bir şarjörle hassas angajmanlar sağlıyorlar." dedi.

Bu kadar verimli olması için cihaz, bir hedefi hem gözlemlemek hem de takip etmek ve ayrıca lazer ışınını çeşitli etkinlik derecelerine odaklamak için özel optiklerle donatılmıştır. LLD ayrıca izleme ve hedeflemeyi geliştirmek için tasarlanmış bir yapay zeka sistemi içerir.

Bu, Donanma tarafından görevlendirilen ve test edilen ilk lazer silahı değil. Bu tür silahların fikri onlarca yıldır var. Doğrudan enerji silahları, çeşitli nedenlerle aktif bir araştırma alanı olmuştur. Örneğin, silahlar mühimmat gerektirmez ve angajman başına maliyet çok düşük olabilir. Özellikle LLD gibi tamamen elektrikli bir sistem, kurulduğu geminin gücü olduğu sürece çalışır. Ancak lazer silahları her zaman bu kadar verimli değildi.

"Donanma 1980'lerde benzer testler yaptı, ancak operasyonel bir ortamda sahaya çıkmak için önemli lojistik engeller sunan kimyasal tabanlı lazer teknolojileriyle. Ve nihayetinde, bu tür lazerler filoya veya başka bir Hizmete geçmedi." diye açıkladı ONR'nin yönlendirilmiş enerji portföy yöneticisi Dr. Frank Peterkin.

LLD, daha önce test edilmiş sistemlerden daha kompakt ve verimlidir, bu da onu önceki lazer yaklaşımlarından daha çekici bir silah sistemi haline getirir. Üzerinde çalışan ekipler, bunun silahların geleceğine açılan bir pencere olduğuna inanıyor. Halihazırda, LLD'yi sahaya yerleştirme planı yok, ancak bu yılın başlarında yönlendirilmiş enerji silahlarını sahaya çıkarma planları var.

 

Kaynak:

https://www.iflscience.com/technology/allelectric-laser-weapon-can-take-down-drones-and-missiles-us-navy-first-test-shows/Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum