600 Yılın En Uzun Parçalı Ay Tutulması Bu Hafta Gerçekleşiyor
600 Yılın En Uzun Parçalı Ay Tutulması Bu Hafta Gerçekleşiyor

Bu hafta Güneş, Dünya ve Ay mükemmele yakın bir hizada bir araya gelecek ve Dünya'nın gölgesi Ay'ın üzerine düşerken parçalı bir ay tutulması yaratacak. Tam tutulma kadar gösterişli olmayabilir ama 580 yılın en uzun parçalı tutulması olacak ve benzerleri 648 yıl daha görülmeyecek.

18-19 Kasım gecesi gerçekleşecek olan parçalı tutulma, Ay'ın yüzde 97'sinin kaplanacağı ABD doğu saatine göre 4:03'te zirve yapacak. (Türkiye saatine göre 12.03) Tutulma, Kuzey ve Güney Amerika, Avustralya, Pasifik bölgesi ve Avrupa ve Doğu Asya'nın bazı bölgelerindeki herkes tarafından bunun her iki tarafında üç saat boyunca görülebilecek. (Maalesef Türkiye'den canlı olarak gözlemlenemeyecek, ama internetten canlı izleyebileceğiniz linklere yazı sonundan ulaşabilirsiniz.) Tamamen örtülmemiş olsa da, Güneş'in ışığını gözle görülür şekilde yansıtan sadece bir Ay şeridi ile Ay'ın geri kalanı, tam bir ay tutulması gibi kızıl-kahverengi görünecek.

Kısmi ay tutulmaları meydana geldiğinde Dünya Güneş ve Dolunay arasında hareket eder, ancak tam olarak hizalanmazlar. Ay yüzeyinin küçük bir kısmı, Dünya'nın gölgesinin iç (en karanlık) kısmı olan umbra ile kaplanırken, Ay'ın geri kalanı Dünya'nın gölgesinin dış kısmı olan penumbra (yarı gölge) ile kaplıdır. Bu durumda, tam güneş tutulması 3 saat 28 dakika - yüzyılın en uzunu - sürerken, Ay'ın Dünya'nın gölgesinin hem iç hem de dış kısımlarından geçtiği yarı gölgeli tutulma, 6 saat 1 dakika sürecek.

Bu, 18 Şubat 1440'tan bu yana en uzun parçalı ay tutulması olacak ve Dünya 8 Şubat 2669'a kadar bu sürenin bir başkasını görmeyecek, bu yüzden tam olarak torunlarınıza gördüğünüzü anlatamayacaksınız, ama bileceksiniz. Neyse ki, ay tutulmasını izlemek için herhangi bir özel ekipmana ihtiyacınız yok. Güneş tutulmasından farklı olarak, bir teleskop veya dürbün kullanmak isterseniz koruyucu gözlük veya filtre olmadan bakmak tamamen güvenlidir.

Gökyüzü çok bulutluysa veya soğukta oturmaktan hoşlanmıyorsanız, Sanal Teleskop Projesi (https://www.virtualtelescope.eu/2021/11/05/the-19-nov-2021-partial-lunar-eclipse-online-event/ ) ile Saat ve Tarih sitelerinde (https://www.timeanddate.com/eclipse/map/2021-november-19 ) canlı olarak yayınlanacak. Bu linklerden takip edebilirsiniz. Ve bunları kaçırırsanız da endişelenmeyin, çünkü Mayıs 2022'de tam ay tutulması olacak.

 

Kaynak:

https://www.iflscience.com/space/the-longest-partial-lunar-eclipse-in-600-years-is-happening-this-week-heres-how-to-watch/

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum