40,000 Yıllık Mamutun Kanı Sayesinde Mamut Klonlanacak
2013’de Sibirya’da bulunan 40,000 yıllık kanlı mamut bilim dünyasını heyecanlandırmıştı. Çok iyi korunmuş bu mamutun kanı sayesinde mamut klonlamaya bir adım daha yaklaşıldı.

Mamutun kanından yeterli DNA elde edilebileceği ve soyu tükenmiş bu hayvanın akrabası olan filde yeniden dünyaya getirilebileceği düşünülüyor. Bilim insanları kandaki tüm genomu oluşturmak için  organizmadaki genetik kodu oluşturmaya çalışıyor

Kan ve mide

Buttercup (yağ küpü) adı verilen ve Sibirya’da Maly Lyakhovsky Adası’nda keşfedilen mamut, permafrosttan(donmuş toprak) çıkartılmıştı. Çok iyi korunan bu ceset kesildiğinde içinden kan akmıştı. Bilim  insanlarını şaşırtan bu keşif, akan sıvının kan olduğunun doğrulanması ile inanılmaz bir önem kazandı.

Bir mamutun ölümü ve yaşamı

Otopsi sonrasında kandan başka yeni bulgular elde edildi. Mamutun dişlerinin analiziyle mamutun dişi olduğu ve daha öncesinde en azında 8 kez başarılı doğum yaptığı anlaşıldı. 


Dişin analiziyle mamutun 50 yaşlarında öldüğü gösterildi. Ayrıca mamutlar ve fillerin azı dişlerinden yakın akraba olduğu ve ömürleri boyunca 6 kez değiştiği belirtiliyor. Hayvanın son dişleri de aşındıktan sonra hayvan genellikle açlıktan ölüyor. Ayrıca mamutun iç organlarının ve kaslarının analizinden başka keşiflerde yapılabilir.

Klonlayabilirsek Klonlamalı mıyız?
Elde edilen veriler sayesinde mamutların yaşamına dair pek çok bilgi edinilecek olsa da, klonlama olasılığının olması en çok merak edilen gelişme. Dr. Herridge mamut klonmaya ilk kez bu kadar yaklaşılsa da belki de bu fikrin  iyi bir fikir olmadığını düşünüyor. ‘ Gerçekten tüylü ve canlı bir mamutu, diğer insanların da bizim kadar görmek isteyip istemediğinde şüpheliyim. Ayrıca bir mamut klonlamanın etik açıdan uygun olup olmadığını da düşünmeliyiz,” diyor Dr. Herridge. Mamut klonlamada esas odaklanma şu an nesli tehlikede olan Asya fillerinin suretleriyle mümkün olduğundan , ancak bu sayede bir bebek mamut doğurulabilecek. Bu nedenle ilk başarılı doğum için pek çok suret gerekebilir. Peki bir mamut klonmalıyız sırf canlı bir tane görmek için ? Sanırız bu heves asla bitmeyecek diyorlar.

Kaynak

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

1 yorum

  • ekin nazlı
    ekin nazlı
    8 yıl önce

    yeni dünyaya uyum sağlayabilseydi, sanırım hiç adaptasyona uğramazdı. sadece yapılabilecekleri görebilmek adına mamut klonlamak... bilmiyorum ama biraz bencilce sanki.