Asyalı Mumyalardan alınan DNA, Gizemli Atalarını Ortaya Çıkardı
Asyalı Mumyalardan alınan DNA, Gizemli Atalarını Ortaya Çıkardı

Orta Asya'dan gelen gizemli mumyaların ataları hakkında şaşırtıcı bir araştırma yapıldı. Bu yeni çalışma bulgusu gösteriyor ki, eski Asya kökenli, yerel bir nüfusa ait olan bu insanlar Avrupa kökenli insanları anımsatan yüz özelliklerine sahipler. Bu bulgular sonrasında mumyalanmış Bronz Çağı grubunun Batı Asya'ya aslında orijinal olarak nereden geldikleri merak konusu oldu.

Yaklaşık 2000 ile 4000 yıl kadar önce çöl iklimi Batı Çin'in Tarim Havzası'nda gömülü yüzlerce cesedi doğal şekilde mumyaladı. Korunmuş bu kalıntılar 1990’lardan itibaren günümüze kadar incelendi. Yaklaşık 4.000 yıl önceye ait olan mumyaların, hayvancılık ve tarımı birlikte kullanan bir nüfus olan Xiaohe kültürüne ait olduğu belirlendi. Kayık biçimli tabutları bölgedeki diğer tabutlardan farklı olduğu için kolaylıkla ayırt edilebildiler. Xiaohe mezarlarında bulunan korunmuş peynir, buğday, darı ve batı Avrasya yününden yapılmış giysiler, uzak temaslara veya uzak kökenlere işaret ettiklerine dair ciddi bulgu oluşturuyordu.

Jilin Üniversitesi'nden arkeogenetikçi olan Yinqiu Cui, uluslararası bir ekiple birlikte 3.700 ila 4.100 yıl öncesinden olduklarını düşündükleri 13 Tarim Havzası mumyasından ve yine Dzungarian Havzası'ndan yaklaşık 4.800 ila 5.000 yıl öncesinden olan beş diğer mumyadan DNA analizi yaptı.

Tarim halkı, 9000 yıldan daha uzun bir süre önce Kuzey Avrasya'nın çoğunda yaşayan avcı-toplayıcı Asyalı atalarına kadar izlenebilir DNA bilgisini sergiledi. 27 Ekim'de Nature'da yayınlanan bu bulgu mumyaların binlerce yıldır yabancılarla çiftleşmeyen bir popülasyona ait olduğunu gösteriyor. Ayrıca bu bulgular sonucunda Xiaohe halkının ataları olabileceği öngörülen Batı Avrasya çobanlarıyla (Afanasievo) aralarında hiçbir DNA bağlantısı bulunamadı. Bununla birlikte Dzungarian bireylerinde ağırlıklı olarak bir Afanasievo soy bilgisi ortaya çıktı. 

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum