3D baskı teknolojisinin karanlık yüzü: Yarı otomatik silah üretildi
3D baskı teknolojisi son tüketiciyle ilk buluştuğu andan beri rahatsız olunan ve sık sık gündeme gelen bir konu vardı: Silah üretimi. Hayal edip tasarlayabileceğiniz her şeyi basabileceğiniz 3D yazıcılarla pek çok farklı silah da zaten üretildi. Hatta öyle ki baskı dosyaları dahi paylaşıldı. İşte bu ölümcül baskılara bir yenisi daha ekleniyor. Ancak bu seferki baskı biraz daha agresif. Batı Virginia’da neredeyse tamamen 3D yazıcıyla üretilmiş düzgün bir şekilde çalışan yarı otomatik silah basıldı.

Her projede olduğu gibi 3D baskı silahlar da zaman içinde çok daha iyi ve gelişmiş hale geliyor. Ancak bu gelişim tabii ki pozitif olarak yorumlanabilecek bir konumda değil. Bireysel silahlanmayı çok daha kolay hale getiren bu durum insanları daha gelişmiş modelleri yaratmak için de cesaretlendiriyor. Batı Virginia’da yaşayan 47 yaşındaki 3D yazıcı kullanıcılarından biri de öyle düşünmüş olacak ki geçtiğimiz günlerde YouTube üzerinden neredeyse tamamını 3D yazıcı kullanarak bastığı yarı otomatik silahının test atışını paylaştı. 9 mm‘lik bir şarjörü rahatlıkla ateşleyebilen silahın yüzde 95’i 3D yazıcı ile basılmış.

Kimsenin daha önce yarı otomatik bir silahı 3D yazıcı ile basmayı denemediğini belirten Derwoodtakma isimli kullanıcı insanların daha önce denemediği şeyleri deneyip yapmayı sevdiğini söylüyor. Wired ile yaptığı röportajda 3D baskı silahlarla ilk kez dijital ortamda Kendin Yap benzeri bir kanal aracılığıyla tanıştığını söyleyen Derwood insanların yıllardır basılabilir silah modellerini paylaştığını belirtiyor. Ancak Derwood kendi silahının dosyalarını paylaşmayacağını da ekliyor.

3D baskı silahlar üzerine şu an herhangi bir yasal düzenleme olmaması sorunu giderek büyütüyor. Kullanıcıların kendilerine 3D baskı silah yapması yasa dışı bir durum oluşturmuyor. Ancak bu baskının modellerini internet üzerinden paylaşmanın yasak olduğunu belirtelim.

Kaynak
http://www.log.com.tr/3d-baski-teknolojisinin-karanlik-yuzu-yari-otomatik-silah-uretildi-video/

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum