2021 Yılının En Çok Konuşulan Robotları
Yıldız gemisi teslimat robotları, 2021'de ABD'deki üniversite kampüslerine indi.

Yeni robotlar insanlara evde, işyerinde ve hatta kamu hizmetinde araştırma konusunda bile yardım sözü verdi.

Her yıl, sosyal medya yıldızlığı veya günlük yardımlar için bir dizi tuhaf ve harika robot ortaya çıkıyor. 2021'in en çok konuşulan robotlarından bazıları yeni olmamasına rağmen tasarım rötuşları, parça takasları veya yeniden tasarlanmış uygulamalarla güncellenmiş modellerdir. Bu uzun tamir süreci, robotik alanının eninde sonunda daha iyi hale gelmesini sağlar.

Ancak bu yıl her robot sıcak bir şekilde karşılanmadı. Tesla, Ağustos ayında konsept makinesini duyurduğunda uzmanlar tarafından eleştirildi, çünkü kullanışlı, iyi bir robot geliştirmenin ne kadar sürdüğünü sarsıyor gibiydi. Halk, zarar verme potansiyelleri nedeniyle diğer bazı çıkışlar hakkında da büyük ölçüde şüpheciydi. Bu başarısızlıklar, gerçek dünya performansı ve alımı ile birleştiğinde, mühendislerin bu tür teknolojilerin insanlara evde, işte, hastanelerde, bilimsel araştırmalarda ve daha pek çok konuda yardımcı olmasını sağlamanın en iyi yollarını nasıl bulduğunu ortaya koyuyor.

2021 sona ermişken sahneye çıkan havalı robotlardan bazılarına tekrar bakalım.

 

Araştırma botları

Bazı robotlar, tekrarlayan veya insanlar için gerçekleştirmesi zor görevleri üstlenmenin yanı sıra, derin okyanustan uzaya kadar bilinmeyen dünyaları ve arazileri keşfetmeye yardımcı olur. 2021’de uçsuz bucaksız mavi denizlerde su altı görevlerine gönderilmek üzere birkaç suda yaşayan robot geliştirildi. Woods Hole Oşinografi Enstitüsü'nün Orpheus'u, araştırmacıların aşırı uçlardaki yaşamı daha iyi anlamalarına yardımcı olmak amacıyla bilgi ve örnekler toplamak için Dünya denizlerinin en karanlık derinliklerine girecek.

Yüzeye yakın bir yerde serbest yüzen biyojeokimyasal Argo yüzücüleri, algler ve plankton tarafından üretilen oksijen miktarını başarılı bir şekilde ölçebildiklerini gösterdi. Bu deniz bitkileri, okyanus besin ağının temelidir, bu nedenle nasıl değiştiklerini ölçebilmek, ekolojik sağlığın bir portresini çizebilir ve balıkçılığın işleyişini bilgilendirmeye yardımcı olabilir. Tüm dünyada sürüklenen binlerce Argo yüzücüsü var.

Bu arada yapay zeka destekli bir yeni gelen, açık okyanusa çarpmadan önce tank denemelerini henüz geçmedi. Caltech Otonom Güçlendirme Öğrenen Robot'un kısaltması olan CARL-bot, algoritmalar ve deneyimsel hafızadan yararlanarak güçlü okyanusta kendi başına gezinmeyi öğrenecek. CARL'nin son versiyonu pH, tuzluluk, sıcaklık ve daha fazlasını ölçmek için bir dizi bilimsel araç taşıyabilir. Robotun kullandığı yazılımın aynısı, bir gün derinlik sınırlamalarından bağımsız olarak suda yüzebilen biyonik denizanasını da çalıştırabilir.

 

Hayvanlardan ilham alan botlar

Mühendisler, özellikle doğanın en iyi tasarımlarından bir şeyler öğrenip taklit edebildiklerinde, her zaman tekerleği yeniden icat etmeye ihtiyaç duymazlar. 2021’de pek çok yeni robot ilhamını hayvanlardan aldı ve kuş dünyası popüler bir ilham perisiydi. Stanford Üniversitesi mühendisleri, inişi ağaç dalları gibi pürüzlü ve dokulu yüzeylere yapıştırabilen kuş bacaklı bir Quadcopter'ı tanıttı. Robot uzuvları pençeler, ayak pedleri, kıvrımlı ayaklar ve bükülebilir eklemlerle tamamlanmıştı.

LEO adlı başka bir Caltech robotu, kuşların zorlu arazilerde manevra yaparken atlama ve uçma arasında geçiş yapma yeteneğinden sonra modellenmiştir. Quadcopter gibi, eklemli bacakları vardır ve kanatlarının yerine pervaneleri alır. LEO, kendisini dik tutmak için pervanelerini kullanır ve gevşek bir çizgide dengede kalabilmesi için bacaklarının konumunu ve yönünü ayarlar.

Balık robotları 2021’de de ses getirdi. Virginia Üniversitesi'nden bir grup, kuyruğunu gerçek bir anlaşma gibi hareket ettiren bir ton balığı robotu ile çıktı. Araştırmacılar, bu kuyruk tasarımının bir gün geleceğin su altı araçlarını hareket ettirmek için kullanılabileceğini düşünüyorlar. Ton balığı robotu şimdiye kadar yalnızca tek başına yüzdü, ancak NYU Tandon'daki mühendisler tarafından oluşturulan bir bas robotu, diğer canlı balıklarla birlikte deneysel bir arenaya konuldu. Bu model, vahşi yakalanmış istilacı sivrisinek balıklarının korku tepkilerini test etmek için kullanıldı. 

Dünya'dan uzakta, karıncalar, Hollanda'daki Delft Teknoloji Üniversitesi'nden bir mühendis ekibine, Mars'ta gelecekteki insan yerleşimi için yer altı kolonilerini kazabilecek otonom, işbirlikçi robot sürüleri önermek için ilham verdiler. Karıncalar gibi, bu robotlar da komşularıyla iletişim kurar ve görevleri bölerler.

 

Ev işlerinde yardımcı botlar

Artık tüketiciler şirketlerin, sosyal medya platformlarının ve web sitelerinin kişisel verilerini toplayıp paylaşabileceğinin her zamankinden daha fazla farkındalar. Bu gizlilik endişeleri, robotların evlerde özerk bir şekilde çalışmasına izin verme konusunda bir temkinliliği beraberinde getiriyor. Örneğin, insanlar Amazon'un Gizmodo'sunun "küçük narkotik uşağı" olarak adlandırdığı dost canlısı robot asistanı Astro'ya pek hevesli değildi. Astro, bir evin kat planını ve aile üyelerinin yüzlerini ezberleme yeteneği eklenmiş, somutlaştırılmış bir Alexa gibi işlev görecekti.Ev robotları söz konusu olduğunda, daha basit makineler tüketiciler için daha işlevsel gibi görünüyor. 

 

Servis botları

Son olarak, robotlar giderek artan sayıda profesyonel görevin üstlenilmesine yardımcı oluyor. 2021’de bir yangın söndürme tankı robotu, uçan posta dağıtım robotu ve doktorlara sağlık malzemeleri teslim etmede veya havadan hayati değerleri ölçmede yardımcı olan hava robotları gördü. Haziran ayında, başka bir uçan robot, insan çığlıklarını tespit etmede ve bulmada etkili olduğunu kanıtladı. Bu, afetler sırasında “arama ve kurtarma” görevleri için tasarlanmış ürkütücü bir yetenekti. Ve Eylül ayında, Singapur polisi, küçük çaplı suç gözetleme robotlarını denedi.

Aslında, Kuzey Amerika şirketleri 2021’de 2020'ye kıyasla daha fazla robot istedi. Endüstri grubu Association for Advancing Automation tarafından hazırlanan bir rapora göre, pandemi işgücü sıkıntısı nedeniyle değeri 1,48 milyar dolar olan 29.000 robot satın aldılar. Yemek hizmeti sektörü, sosyal mesafe politikaları uygulamaya konulduğunda teknolojiye ağırlık veren bir sektördü. Robot sunucular, boba yapımcıları ve kızartma aşçıları, az sayıda personele sahip mutfaklara yardım etmek için devreye girdi. Üniversite kampüslerindeki teslimat robotları, market alışverişlerini ve paket servisleri müşterilerin kapılarına kadar taşıdı.

Pandemi sırasında belirli bir sosyal robot sınıfı da önemli bir rol oynamaya başladı. Yalnızlık-müdahale kampanyasının bir parçası olarak, birçok eyaletin üst düzey hizmet departmanları, yalnızca COVID'den tecrit etmek zorunda kalan yaşlı sakinlere robot evcil hayvan göndermeye başladı. Pille çalışan bu makineler mırıldanıp havlayabilir, kuyruklarını hareket ettirebilir veya devrilebilir. Sosyal robotlar için oldukça basitler, ancak nispeten düşük bir fiyat noktasında yapmaları gerekeni yaptılar, insanlarına arkadaşlık sağladılar.

 

Kaynak:

https://www.popsci.com/technology/best-robots-list/

 

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum