Çin Booster Roketi Riskli, Kontrol Dışı İnişten Sonra Dünya'ya Düştü
Çin Booster Roketi Riskli, Kontrol Dışı İnişten Sonra Dünya'ya Düştü

Çinle ait bir roket Dünya'ya kontrolsüz bir dönüş yaptı. ABD'li yetkililer, potansiyel olarak tehlikeli nesnenin inişi hakkında bilgi paylaşmadığı için Pekin'e uyarıda bulundu.

ABD askeri birimi Twitter'da "ABD Uzay Komutanlığı, Çin Halk Cumhuriyeti'nin CZ-5B roketi Hint Okyanusu üzerinden 30 Temmuz saat 10.45’te MDT'ye yeniden girdiğini doğruladı" dedi.

"Potansiyel enkaz dağılımı ve çarpma konumu gibi yeniden girişin teknik yönleri hakkında daha fazla ayrıntı için sizi #PRC'ye yönlendiriyoruz" denildi.

Resmi WeChat profiline yayınlanan bir açıklamada, Çin Uzay Ajansı Filipinler'in Palawan Adası'nın doğu kıyısından yaklaşık 57 kilometre uzaklıkta bir etki alanı için koordinatlar verdi.

Ajans, geçen Pazar günü Çin'in yeni Tiangong uzay istasyonunu tamamlamak için ihtiyaç duyduğu üç modülden ikincisini başlatmak için kullanılan güçlendirici roket hakkında "Cihazlarının çoğu giriş arızalandı ve imha edildi" dedi.

Malezya uzay ajansı, Borneo adasının kuzeydoğusundaki Sulu Denizi'ne düşmeden önce yeniden dönüşte yanan roket enkazını tespit ettiğini söyledi.

Roketin enkazı Dünya hava sahasına girerken alev aldı ve yanan enkazın hareketi Malezya hava sahasını da geçti ve Sarawak eyaleti çevresindeki hava sahasını geçerek çeşitli alanlarda tespit edildi.

NASA yöneticisi Bill Nelson, Twitter'da Pekin'i eleştirdi ve roketin inişinin ayrıntılarını paylaşmamanın sorumsuz ve riskli olduğunu söyledi.

Nelson, "Uzay yolculuğu yapan tüm ülkeler, yerleşik uygulamaları izlemeli ve bu tür bilgileri önceden paylaşarak üzerlerine düşeni yapmalıdır," diye yazdı. "Özellikle Uzun Yürüyüş 5B gibi ağır yük araçları için. Çünkü bunlar can ve mal kaybı riskine neden olurlar."

Tiangong uzay istasyonu, Pekin'in Mars ve Ay'a robotik geziciler indiren ve Çin'in iddialı uzay programının önemli mücevherlerinden biridir.

Uzun Yürüyüş 5B tarafından gönderilen yeni modül, Pazartesi günü Tiangong'un çekirdek modülüne başarıyla kenetlendi ve Haziran ayından beri ana bölmede yaşayan üç astronot yeni laboratuvara başarıyla girdi.

Çin, Nisan 2021'de ilk Tiangong modülünü uzaya gönderdiğinde, öngörülemeyen bir güçlendirici yeniden girişinden kaynaklanan hasar olasılığı yüksek benzer bir durum yaşanmıştı.

Nesneler atmosfere girdiklerinde çok büyük miktarda ısı ve sürtünme üretirler ve bu da yanmalarına ve parçalanmalarına neden olabilir. Ancak Uzun Yürüyüş-5B gibi daha büyük olanlar tamamen yok edilemeyebilir.

2020'de başka bir Çin roketinin enkazı Fildişi Sahili'ndeki köylere düştü ve yapısal hasara neden oldu, ancak yaralanma veya ölüm olmadı.

Çin, yükselen bir küresel güç olarak konumunu yansıtan bir program oluşturmaya çalışırken uzay uçuşlarına ve keşiflere milyarlarca dolar akıttı.

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum