Yıldızlı Projelerde Ödüller Sahilerini Buldu
Yıldız Teknik Üniversitesi IEEE Kulübü tarafından, YTÜ Teknopark ve YTÜ Teknoloji Transfer Ofisi destekleriyle gerçekleştirilen Yıldızlı Projeler Yarışması 2017’de ödüller sahiplerini buldu.

Yıldız Teknik Üniversitesi IEEE Öğrenci Kulübü tarafından YTÜ Teknopark ve Teknoloji Transfer Ofisi desteği ile bu sene 9. kez gerçekleştirilen Yıldızlı Projeler Yarışması 2017’de bugüne kadar tüm Türkiye çapında toplamda 128 farklı üniversiteye ulaşmış ve 1589 proje başvurusu aldı. 2017 döneminde de Türkiye’nin dört bir yanından alınan proje başvuruları alındı; ön eleme sonrasında, 4 kategoride finale kalan 12 proje YTÜ Davutpaşa Kampüsü Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen yarışmada jürinin karşısına çıktı.

Final etkinliğinde “Nesnelerin İnterneti (ioT) ile Raspberry Pi ve Bulut Kullanarak Gerçek Zamanlı Yüz Tanıma Sistemi”, “Diya End”, “Yürüme Destekçi Alt Uzuv Dış İskelet Robotu”, “Oyunla El Rehabilitasyonu”, “Yeni Nesil Teknik Tekstil Kompozit Gövdeli ve Şaseli Citycar” gibi pek çok proje kategorilerinde dereceye girmek için jürinin karşısında sunum yaptı.

Jürinin yaptığı değerlendirme sonucunda 4 kategoride 1.ler belirlendi. Kazanan projeler düzenlenen tören ile ödüllerini aldı.

Yıldızlı Projeler Yarışması’nın kazananları ise YTÜ Teknopark bünyesinde yer alan Prototip Atölyesi ve Kuluçka Merkezi’ndeki ofisleri kullanma hakkı elde ettiler. Yarışmayı kazanan projeler KOSGEB, TÜBİTAK ve Sanayi Bakanlığı Teknogirişim Sermayesi gibi teşviklere başvuruda YTÜ Teknoloji Transfer Ofisi’nin desteğini almaya hak kazandı. Yarışmada ayrıca her kategorinin birincilerine 10.000 TL ve diğer finalist projeler 1.000 TL olmak üzere toplamda 48.000 lira ödül dağıtıldı. İngiltere Warwick Üniversitesi tarafından İnovasyon ve AR-GE eğitimi, OpenUpCall desteğiyle 1 yıllık Sanal Ofis Plus desteği, IBM desteğiyle Bluemix kullanım hakkı ve mentörlük de verilen ödüller arasında.

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum