Yıldız Teknik Üniversitesi'nden Alternatif Enerjili Araç Yarışlarında İki Derece
Tübitak Alternatif Enerjili Araç Yarışları 2015 yılında İzmit Körfez Yarış Pisti'nde 3-9 Ağustos tarihleri arasında gerçekleştirildi. Alternatif Enerjili Araç Yarışları 2005 yılında Güneş enerjili araçlarla yapılmaya başlandı. 2007 senesinde Hidromobil kategorisi eklendi ve iki senedir 2014 yılından itibaren Elektromobil kategorisi yarış konseptine dahil edildi.

2015 yılında Hidromobil kategorisinde teknik kontrolleri geçerek yarışmaya 9 takım hak kazandı. Yarış sonucunda YTÜ Alternatif Enerjili Sistemler Kulübüne ait Hydr-S isimli araç en verimli 2. Araç seçildi. Yarışlar hız yarışı değil verimlilik yarışı olduğu için sıralama araçların verilen 45 dakikada atması istenen 10 turda ne kadar enerji harcadıklarına bakılarak yapıldı. Hidromobil takım kaptanı ekip adına kupayı Kocaeli Üniversitesi Rektöründen aldı. Elektromobil kategorisinde teknik kontrolleri geçerek 37 takım yarışmaya hak kazandı.

Yarış sonucunda YTÜ Alternatif Enerjili Sistemler Kulübüne ait Electra isimli araç yaşadığı teknik arızalara rağmen yarışı tamamladı ve en verimli 3. Araç seçildi. Electra isimli araç 1 TL’lik yakıtla 205 kilometrelik yol kat edebiliyor. Elektromobil takım kaptanı ekip adına kupayı Kocaeli Valisinden aldı. Törene Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakani Fikri Işık katıldı ve ekibimizle birlikte fotoğraf çektirerek tebrik etti.

AESK Kulüp Başkanı Abdullah Kızıl ‘’Yıldız Teknik Üniversitesi Alternatif Enerjili Sistemler Kulübü olarak 2005 yılından bu yana bu alanda çalışma göstermekteyiz. Yarışlara mekanik, elektrik-elektronik ve kompozit ekiplerinden oluşan 18 kişilik bir kadroyla bir senelik bir sürede hazırlandık. Kulübümüzün sahip olduğu teknik alt yapı ve bilgi birikimi sayesinde ortaya alternatif enerjiyi kullanarak geleceğe yön verecek iki araç ortaya çıkardık. Yarışlarda aynı kadroyla iki ayrı kategoride iki ayri araç yapan tek ekip olmamız ve bu iki aracın da dereceye girerek kupa alması bizi sevindirdi. AESK olarak okulumuza son 3 yılda 5 kupa kazandırdık. Artık bu bilgi ve tecrübemizle okulumuzu uluslararası platformda en iyi şekilde temsil etmek istiyoruz.’’  belirtti.

YTÜ AESK Sosyal Medya hesapları

Instagram: https://instagram.com/ytuaesk/
Facebook: https://m.facebook.com/YtuAESK
Twitter: https://twitter.com/ytuaesk

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum