Yetkililer Bu Hafta Birkaç Jeomanyetik Fırtınanın Dünya'ya Çarptığını Doğruladılar
Yetkililer Bu Hafta Birkaç Jeomanyetik Fırtınanın Dünya'ya Çarptığını Doğruladılar

Güneş, Ocak ortasından bu yana neredeyse her gün parlamalar ve koronal kütle püskürme davranışını sürdürüyor. Bu patlamalardan bazıları, Dünya'nın olduğu yönde gerçekleşti. Bu da bazı güneş fırtınalarının dünyamıza ulaştığı anlamına geliyor.

ABD Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi'nin (NOAA) Uzay Hava Tahmin Merkezi ve İngiliz Met Ofisi, önümüzdeki birkaç gün içinde gerçekleşecek hafif ve orta şiddette jeomanyetik fırtınalar için tavsiyeler yayınladı.

Bu, endişelenecek bir şeyimiz olduğu anlamına gelmiyor. Aslında, son birkaç gün içinde, 5 seviyeli güneş fırtınası ölçeğinde G1 ve G2'de hızlanan hafif ve orta dereceli jeomanyetik fırtınalar tarafından zaten vurulduk.

Bu seviye, yüksek enlemlerde yüksek frekanslı radyo sinyallerinde bir miktar bozulma olabileceğini ve sürüklemedeki değişiklikler nedeniyle uydular için düzeltici önlemlerin alınması gerekebileceğini gösteriyor. Elektrik şebekesinde dalgalanmalar ve kesintiler olabilir. Ve düşük ihtimal de olsa, uydular gökten düşürülebilir.

Ayrıca hem aurora borealis hem de aurora australis'te bir artış görebiliriz.

British Met Office, "İki Koronal Kütle Ejeksiyonunun (CME'ler) ve Dünya'ya ulaşan bir koronal delik yüksek hızlı akışının bir sonucu olarak 13 ve 14 Mart'ta zaman zaman auroral ovalde artış şansı var" dedi. Bu ışık gösterileri her bir kutupta 55 derece enleme kadar görülebilir.

Güneş fırtınaları, Güneşimiz daha aktif hale geldiğinde meydana gelen, oldukça normal bir uzay havasıdır. Sonuç olarak, CME'ler ve güneş rüzgarları, Dünya'nın manyetik alanında ve üst atmosferde bozulmalara neden olur. Şu anda ikisi de oluyor.

CME'ler hemen hemen tam olarak göründükleri gibidir. Güneş'in koronası yani atmosferinin en dış bölgesi patlar, plazma ve manyetik alanları uzaya fırlatır. CME Dünya'ya yönlendirilirse, güneş fırlatmasının Dünya'nın manyetik alanıyla çarpışması, güneş fırtınası olarak da bilinen jeomanyetik bir fırtınaya neden olabilir.

Güneş rüzgarları, Güneş'in koronasındaki 'deliklerden' çıkar. Bunlar, daha açık manyetik alanlara sahip, Güneş atmosferinde daha soğuk, daha az yoğun plazma bölgeleridir. Bu tür açık bölgeler, elektromanyetik radyasyonu uzaya yüksek hızlarda üfleyerek güneş rüzgarlarının daha kolay kaçmasına izin verir ve delik Dünya'ya bakıyorsa, o rüzgarlar bize doğru esebilir.

Güneş'ten gelen yüklü parçacıklar Dünya'nın atmosferine çarptığında, Dünya'nın manyetik alan çizgileri boyunca kutuplara yönlendirilirler ve burada üst atmosfere yağarlar ve oradaki moleküllerle etkileşime girerler. Bu etkileşim molekülleri iyonize eder ve parlamalarını sağlar.

Space Weather'ın aurora tahminine göre, 14 ve 15 Mart, on noktalı Kp jeomanyetik aktivite indeksinde sırasıyla maksimum Kp 6 ve Kp 5 seviyelerine sahiptir. Bu, auroral korona olasılığıyla birlikte güçlü bir parlak, dinamik aurora olasılığı anlamına gelir, bu nedenle gökyüzündeki ışıkları kovalamak için iyi bir zaman.

Güneş son zamanlarda biraz daha aktif gibi görünüyorsa, bunun nedeni, güneş maksimumu ve güneş minimumu olarak bilinen belirgin bir tepe ve dip noktası olan 11 yıllık aktivite döngülerinden geçer. Solar minimum, Güneş'in manyetik alanının en zayıf olduğu zaman, Güneş'in manyetik kutupları yer değiştirdiğinde gerçekleşir. En son solar minimum Aralık 2019'da gerçekleşti.

Bu, güneş manyetik alanının en güçlü olduğu şu anda güneş maksimumuna doğru tırmandığımız anlamına geliyor. Güneş'in manyetik alanı onun aktivitesini kontrol ettiğinden, bu, güneş lekelerinde, güneş patlamalarında ve CME'lerde bir artış göreceğimiz anlamına geliyor. (Güneş lekeleri, güneş manyetik alanı birbirine karıştığında oluşan güçlü manyetik alanların geçici bölgeleridir.)

Güneş maksimumunun Temmuz 2025 civarında gerçekleşmesi bekleniyor. Herhangi bir döngünün ne kadar aktif olacağını tahmin etmek zor olabilir, ancak bugüne kadar kaydedilen en güçlü döngüye girdiğimizi gösteren kanıtlar var.

Daha güçlü güneş fırtınaları daha önemli sorunlara neden olabilir, bu yüzden umarım yıldızımız bunu nispeten düşük seviyede tutacaktır.

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum