Yeni Çalışma, Uzayda Yaşamanın Astronot Kemikleri Üzerindeki Yıkıcı Etkisini Ortaya Çıkardı
Yeni Çalışma, Uzayda Yaşamanın Astronot Kemikleri Üzerindeki Yıkıcı Etkisini Ortaya Çıkardı

Araştırmacılar, astronotların uzayda onlarca yıllık kemik kütlesini kaybettiklerini ve birçoğunun Dünya'ya geri döndükten bir yıl sonra bile iyileşmediğini söyledi ve bunun gelecekteki Mars misyonları için "büyük bir endişe" kaynağı olabileceği konusunda uyardı.

Önceki araştırmalar, astronotların uzayda geçirilen her ay için kemik yoğunluğunun yüzde 1 ila 2'sini kaybettiğini göstermişti, çünkü yerçekimi eksikliği, ayakta durma ve yürüme söz konusunda bacaklarındaki baskıyı azaltır.

Astronotların ayakları tekrar yere bastıktan sonra nasıl iyileştiklerini öğrenmek için, yeni bir çalışma, Uluslararası Uzay İstasyonu'nda kaldıkları süre boyunca ve sonrasında 17 astronotun bileklerini ve ayak bileklerini taradı.

Kanada'daki Calgary Üniversitesi'nden çalışmanın ortak yazarı ve McCaig Kemik ve Eklem Sağlığı Enstitüsü'nün direktörü Steven Boyd, astronotların kaybettiği kemik yoğunluğunun, Dünya'ya geri döndüklerinde 10 yıllar içinde ancak düzelebileceğini gösterdiğini bildirdi.

Araştırmacılar, dokuz astronotun kaval kemiği yoğunluğunun Dünya'da bir yıl geçmesine rağmen tam olarak iyileşmediğini ve hala yaklaşık on yıllık kemik kütlesinden yoksun olduğunu buldular.

ISS'de dört ila yedi ay arasında değişen en uzun görevlere çıkan astronotlar, iyileşmeleri en yavaş olanlardı.

Boyd, AFP'ye "Uzayda ne kadar uzun süre kalırsanız, o kadar çok kemik kaybedersiniz" dedi.

Boyd, "Bir süre sonra sabit bir duruma gelmemiz mümkün veya kemik kaybetmeye devam etmemiz mümkün. Ama geriye hiçbir şey kalmayana kadar onu kaybetmeye devam edeceğimizi hayal edemiyorum" diyor.

Bir 2020 modelleme çalışması, Mars'a muhtemel üç yıllık bir uzay uçuşu boyunca astronotların yüzde 33'ünün osteoporoz riski altında olacağını öngördü.

Boyd, ISS'de en az bir yıl geçiren astronotlar üzerinde şu anda yürütülen araştırmalardan bazı yanıtların gelebileceğini söyledi.

Fransa'nın CNES uzay ajansının tıp araştırmaları başkanı Guillemette Gauquelin-Koch, uzayda yaşanan ağırlıksızlığın "var olan en şiddetli fiziksel hareketsizlik" olduğunu söyledi.

Çalışmaya dahil olmayan doktor, "Günde iki saat spor yapsanız bile, diğer 22 saat boyunca yatalak gibisiniz" dedi.

Scientific Reports'ta yayınlanan yeni çalışma, uzay uçuşunun kemiklerin yapısını nasıl değiştirdiğini de gösterdi.

Boyd, bir vücudun kemiklerini Eyfel Kulesi gibi düşünürseniz, durumun, yapıyı tutan bağlantı metal çubuklarından bazılarının kaybolmuş gibi olacağına benzetilebileceğini söyledi.

"Ve Dünya'ya döndüğümüzde, kalanları kalınlaştırıyoruz, ama aslında yeni çubuklar yaratmıyoruz" dedi.

Çalışma, bazı egzersizlerin kemik kütlesini korumak için diğerlerinden daha iyi olduğunu buldu.

Deadlift, koşma veya bisiklete binmekten önemli ölçüde daha etkili olduğunu kanıtladı ve gelecekte daha ağır alt vücut egzersizleri önerdiğini söyledi.

Ancak, çoğunlukla formda ve 40'lı yaşlarda olan astronotların şiddetli kemik kaybını fark etme eğiliminde olmadığını söyleyen Boyd, Dünya'ya bağlı eşdeğer osteoporozun "sessiz hastalık" olarak bilindiğine dikkat çekti.

Uzayda en çok zaman geçiren Kanadalı astronot Robert Thirsk, uzay uçuşundan sonra kemiklerin ve kasların iyileşmesinin çok uzun sürdüğünü söyledi.

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum