İnsan kendi elektrikli aracını yapabilir mi?
Ne zaman karbon salınımı duracak? Ne zaman benzin istasyonlarına girmemize gerek kalmayacak? Bu sorular için halen çok net cevaplar verilemese de elektrikli araçların yollarda yerini aldığı bir dönemdeyiz.

Büyük otomobil firmaları uzun süredir tasarımı ve mühendisliği üzerine kafa yorduğu elektrikli araçları tek tek piyasaya sunarken geçtiğimiz aylarda Ankara’da Murat Orhon isimli bir girişimci isim kendi elektrikli aracını yaptı.

Yüzde 100 elektrikle çalışan bir araç yapmayı uzun süredir istediğini ifade eden Murat Orhon kolları tek başına sıvamaya karar verdi. İlk olarak bir araç gerekiyordu tabii. Bu şanslı araç 1990 model Fiat 126 Bis oldu.

2015 yılının başında 3 bin TL’ye aldığı otomobilin benzinli motoruyla ilk ve son sürüşünü gerçekleştirdikten sonra dönüşümü başlattı Murat Orhon. Küçük ve hafif olması sebebiyle elektrikle çalışmak için ideal bir form taşıyan aracın direksiyon ve hidrolik fren sisteminde büyük değişiklikler yapılmasının gerekmemesi de avantajlı bir durum yarattı.

Aracın aküsü, soğutma ve kalorifer sistemi, motoru, benzin deposu, arka koltukları… Neredeyse her yeri söküldü önce. Ardından gerekli parçalar için ölçüler alındı. Bunlar önce bilgisayarda çizildi. Ardından CNC Lazer yardımıyla kesildi. Dönüşüm süresince sürekli testler yapıldı. Pek çok ekipmanı internet üzerinden ucuza satın alan Murat Orhon, maliyeti olabildiğince düşük seviyelerde tutmaya özen gösterdi.

Benzin depo kapağı yerine bir priz gelince, işler eğlenceli bir hal almaya başladı. Arka koltuğun yerine aküler gelirken, aracın önüne “Geleceğe Dönüş” filmini hatırlatan bir panel monte edildi. Aracın gaz pedalı sökülüp yerine potansiyometre pedalı takıldı.

Son aşamada aracın makyajı da yapıldı. Fiat 126 Bis artık bir e-Bis oldu. Alternatif enerjiyle neler yapılabileceğini bir kez daha gördüğümüz hikayenin teknik detaylarını da barındıran, Murat Orhon’un kendi hesabındaki şu albümü inceleyebilir, belki kendisiyle direkt iletişime geçerek aklınızdakileri sorabilirsiniz.

Kaynak
*Nolm.us - "İnsan kendi elektrikli aracını yapabilir mi? "

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum